Reklama

Rzeszów oszczędza pieniądze dzięki LED-om. Trwa modernizacja oświetlenia w mieście

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszów oszczędza pieniądze dzięki LED-om. Trwa modernizacja oświetlenia w mieście - Zdjęcie główne

Trwa modernizacja oświetlenia w Rzeszowie | foto Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa jest oparta na technologii LED. To pozwala zaoszczędzić ponad połowę energii, którą trzeba zużyć, aby zasilić klasyczną lampę. Modernizacja oświetlania ulicznego będzie sukcesywnie. kontynuowana.

W całym mieście jest ponad 20 tysięcy lamp ulicznych. Jednak nie wszystkie są własnością miasta, około 40% nalezy do firmy PGE Dystrybucja S.A., dlatego miasto nie może poddać ich modernizacji. Pozostałe latarnie są sukcesywnie wymieniane na oświetlenie LED-owe. Już ponad połowa miejskich opraw działa w oparciu o tę energooszczędną i bardziej ekologiczną technologię (6579 latarni). W przypadku pozostałych, Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ciągle pracuje nad modernizacją i pozyskaniem na to pieniędzy z zewnątrz.

W Rzeszowie dążymy do tego, aby tam, gdzie to tylko możliwe, wprowadzać ekologiczne rozwiązania. Miejskie oświetlenie to obszar, w którym akurat możemy coś realnie zmienić. Spora część rzeszowskich latarni pracuje już w oparciu o oprawy LED-owe, a będzie ich znacznie więcej

- zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Koszty są dwa razy mniejsze

Zwykła lampa o mocy 150W, w ciągu roku zużyje około 676 kWh energii. Dla porównania jej ledowy odpowiednik tylko 320 kWh. Z kolei gdy lampa o mocy 250W pochłonie ok. 1096 kWh prądu, LED będzie potrzebował zaledwie 480 kWh. To ponad dwukrotna oszczędność na każdej zamontowanej lampie.

Wymiana lamp na LED-owe jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że w 2022 roku koszty zakupu i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia Rzeszowa były ponad dwukrotnie wyższe, niż rok wcześniej

- uzasadnia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

Wiaty z oświetleniem LED

Warto podkreślić, że miasto projektując i budując nowe drogi, umieszcza przy nich oświetlenie typu LED. Takie lampy stanęły m.in. przy ul. Zygmunta I Starego (21 słupów), ul.
Potockiego (33 słupy) czy przy Olszynkach nad Wisłokiem (32 słupy). Ale „LED-y” montuje się w Rzeszowie nie tylko przy drogach. W tym roku powstanie pięć zadaszonych wiat rowerowych, które będą wyposażone właśnie w oświetlenie LED. Wiaty staną w parku przy Cieplińskiego, przy Stadionie miejskim oraz przy przystankach: Rejtana/Paderewskiego,Łukasiewicza pętla, Powstańców Warszawy Politechnika.

Już ponad 6,5 tys. miejskich latarni działa w oparciu o technologię LED. To ponad dwukrotna oszczędność w porównaniu do „klasycznych” lamp. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie dba o to, by sukcesywnie modernizować oświetlenie

- mówi Marcin Piecyk z Kancelarii Prezydenta.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy