reklama
reklama

Rzeszów na skraju wyschnięcia: upały i susza hydrologiczna w pełnym rozkwicie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Rzeszów na skraju wyschnięcia: upały i susza hydrologiczna w pełnym rozkwicie - Zdjęcie główne

Ile jeszcze w Rzeszowie potrwają upały? | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatnie dni w Rzeszowie przyniosły falę niezwykle wysokich temperatur, które mocno dają się we znaki zarówno mieszkańcom, jak i środowisku. Upały zdają się nie mieć końca, a skutki tego pogodowego ekstremum stają się coraz bardziej uciążliwe. Wszechobecna susza hydrologiczna zaczyna być poważnym problemem, który nie tylko utrudnia codzienne życie, ale także stanowi zagrożenie dla lokalnej przyrody i rolnictwa. Ile jeszcze potrwają upały?
reklama

Według informacji przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenie przed upałami pierwszego stopnia trwa od 5 września i jest przewidziane do 9 września.

Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, minimalna w nocy od 15°C do 17°C

- informuje IMGW.

Bardzo możliwe jest również, że upały, jak i również ostrzeżenie meteorologiczne potrwa aż do 10 września. Wielu mieszkańców naszego miasta ma już jednak dość wysokich temperatur, które tak naprawdę nieustannie utrzymywały się przez cały okres wakacyjny, czyli od czerwca do sierpnia.

Pracować się nie chce, wychodzić z domu też. Fajne jest słoneczko i w ogóle, ale jak siedzisz nad basenem

- przekazuje nam pan Marek.

Upały to nie jedyny problem w Rzeszowie w ostatnim czasie.  Bowiem od 4 września wydane jest ostrzeżenie hydrologiczne, które potrwa aż do odwołania.

Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM)

- informuje IMGW.

SNQ to minimalny przepływ wody, który jest konieczny, aby zapewnić warunki do przetrwania organizmów żywych w danym cieku wodnym. SUSZA HYDROLOGICZNA oznacza niedobór zasobów wody w rzekach i jeziorach. Jej symptomami są niskie stany wody i przepływy. Dla celów opracowywania ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną wartością progową jest wartość SNQ - czytamy na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.   

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama