reklama
reklama

Rzeszów liczy na środki z KPO. Są już plany. W co zainwestuje miasto?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Rzeszów liczy na środki z KPO. Są już plany. W co zainwestuje miasto? - Zdjęcie główne

Rzeszów ma plan na wykorzystanie wniosków z KPO. | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKonrad Fijołek liczy, że uda się zrealizować kilka inwestycji za środki z Unii Europejskiej pozyskane z KPO. Prezydent chce się skupić na ochronie środowiska, zmniejszeniu śladu węglowego i gospodarce wodnej.
reklama

Pieniądze z KPO mogą być przydatne dla Rzeszowa. Konrad Fijołek w wywiadzie dla PortaluSamorządowego poruszył kwestie wykorzystania ich na konkretne cele. Miasto liczy, że pieniądze z Unii, przy dopełnieniu wszystkich procedur, uda się wykorzystać w trosce o klimat i środowisko. W planach m.in. farmy fotowoltaiczne. 

- Wartość Krajowego Planu Odbudowy dla Polski to około 158,5 mld PLN, czyli średnio 4170 zł na mieszkańca. To szansa na kilkaset milionów złotych dla samego Rzeszowa. Mamy ambine plany do 2030 r. i zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy żyli w czystym, nowoczesnym i dobrze rozwijającym się mieście. 

- mówił nam w styczniu Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Rzeszów stara się być w niedalekiej przyszłości miastem neutralnym klimatycznie. Emisja śladu węglowego z miasta ma być mocno ograniczona. Jak dowiedzieliśmy się od prezydenta we wspomnianym wywiadzie, w stolicy Podkarpacia ma powstać biogazownia. 

- Adoptujemy się do nowych zjawisk klimatycznych. Wprowadzamy nową politykę energetyczną i odnawialne źródła energii. Środki z KPO chcemy zainwestować w termomodernizację budynków. Myślimy także o biogazowni i odzyskiwaniu ciepła ze ścieków komunalnych. Drugi dział, na który można zainwestować pieniądze, jest użycie sztucznej inteligencji do wielu działań wspomagających zarządzenie miastem. Chodzi też o efektywniejsze wykorzystanie zgromadzonych danych i analiz. np. transportowych. Potrzebujemy do tego narzędzi np. dashboardów.

- tłumaczy Konrad Fijołek dla portalsamorządowy.pl.

Istotny będzie również czas, bo ten na realizację środków z KPO wynosi 2,5 roku. Prezydent liczy, że przez procedurę przetargową udałoby się wszystko zrealizować. - Możemy postawić farmy fotowoltaiczne, które zasilą obiekty samorządowe czy też firmowe. A także kilkadziesiąt wiatraków - dodaje prezydent. 

Nowy rząd prawdopodobnie utworzy się między 11, a 15 grudnia. To ważne w kontekście także samorządów, bo samorządy liczą na wywiązanie się z przedwyborczych obietnic. Ma to wpływ także na uchwalenie budżetu na 2024 rok. Samorządowcy liczą na zwiększenie udziałów w dzieleniu podatków płaconych w gminach. 14-15 grudnia odbędzie się szczyt UE. Wtedy też, co zapewnia prezydent Duda, będziemy mieli nowy rząd. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama