Reklama

Krajowy Plan Odbudowy dla Rzeszowa. Konrad Fijołek oraz radni apelują do prezydenta Andrzeja Dudy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości - Miliony złotych z KPO, przy obecnej sytuacji budżetowej, są dla nas kluczowe. - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, który wraz z ponad 600 samorządowcami z całej Polski, podpisał list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie skutecznej interwencji w pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

10 stycznia odbyła się konferencja klubu Rozwój Rzeszowa. Tematem konferencji był Krajowy Plan Odbudowy. Samorządowcy apelują do Prezydenta Dudy: "Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO". Radni Rozwoju Rzeszowa oraz członkowie Ruchu Samorządowego TAK dla Polski apelowali o zakończenie sporów, oraz o uruchomienie środków z KPO dla mieszkańców Rzeszowa. 

 

- Brak pieniędzy z KPO to dla miast i wsi ostry hamulec rozwojowy. Rząd w tej sprawie jest wciąż bierny, a konsekwencje ponoszą mieszkańcy polskich gmin. W grze jest 158,5 mld złotych – 106,9 mld zł dotacji oraz ponad 51 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek. - zaznacza Ruch Samorządowy Tak dla Polski. 

- Wartość Krajowego Planu Odbudowy dla Polski to około 158,5 mld PLN, czyli średnio 4170 zł na mieszkańca. To szansa na kilkaset milionów złotych dla samego Rzeszowa! Dlatego, wspólnie z ponad 600 samorządowcami z całej Polski, podpisaliśmy list otwarty do Prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie skutecznej interwencji w pozyskaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy. Jako Ruch Samorządowy Tak Dla Polski stworzyliśmy listę 1000 inwestycji możliwych do realizacji dzięki środkom z Unii Europejskiej. Potrzebna jest jednak aktywność rządzących.

- mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. 

Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO przeznaczona jest na cele klimatyczne oraz na transformację cyfrową. Rzeszów ze środków KPO chce sfinansować m.in.:

  • zakup autobusów zasilanych z wodorowych ogniw paliwowych, 
  • modernizować infrastrukturę opieki nad dziećmi w wieku 0-3 lata 
  • pomóc mieszkańcom sfinansować wymianę źródeł ciepła na te, pochodzące z energii odnawialnej. 
 


- Miliony złotych z KPO, przy obecnej sytuacji budżetowej, są dla nas kluczowe. Zwłaszcza, że Rzeszów walczy o neutralność klimatyczną w ramach #NetZeroCities. Mamy ambitne plany do 2030 r. i zależy nam na tym, aby nasi mieszkańcy żyli w czystym, nowoczesnym i dobrze rozwijającym się mieście. 

- zaznaczył prezydent Rzeszowa.

Na temat obecnej polityki rządu wypowiedział się radny Tomasz Kamiński.

- Polski rząd się kłóci między sobą, a inne państwa wykorzystują  Fundusze Europejskie na prorozwojowe inwestycje, domagamy się tych środków w imieniu naszych mieszkańców i dla naszych mieszkańców. Fundusze Europejskie pozwoliły Polsce nadgonić zachód, a teraz przez politykę PiS zostajemy w ogonie Europy. Inne kraje walczą z inflacją i kryzysem energetycznym za pomocą inwestowania funduszy UE, a my zastanawiamy się, czy w lutym pis-inflacja będzie 20%. 

- mówi Tomasz Kamiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy