Tytuł przyznawany jest dwóm lub trzem miastom na okres roku. Do tej pory w Polsce takie wyróżnienie uzyskał Kraków (2000 rok) oraz Wrocław (2016 rok). ESK to jedna z najbardziej rozpoznawalnych inicjatyw Komisji Europejskiej, swoim zasięgiem obejmująca nie tylko kraje Unii Europejskiej, ale także państwa kandydujące oraz uczestniczące w programie Kreatywna Europa.
Zainteresowanie Rzeszowem rośnie z dnia na dzień
O tym, że władze chcą starać się o miano Europejskiej Stolicy Kultury prezydent Konrad Fijołek wspominał już początkiem tego roku. Jedno z polskich miast o tytuł może starać się już w 2029 roku, zgłaszając swoją kandydaturę. W związku z zainteresowaniem jakim w oststnim czasie cieszy się stolica innowacji, Rzeszów postanowił spróbować swoich sił.
Dynamicznie rozwijające się Miasto Rzeszów, o którym jest coraz głośniej na arenie międzynarodowej, znajduje się obecnie w sprzyjającej sytuacji politycznej, aby sięgnąć po tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł ten stał by się naturalnym bodźcem do spektakularnego, wielokierunkowego rozwoju naszego Miasta
– brzmi fragment uzasadnienia projektu uchwały.
O tytuł chcą ubiegać się także inne miasta z kraju
Oczywiście oprócz Rzeszowa o tytuł chcą powalczyć także inne miasta z kraju. Są to między innymi Katowice czy Jastrzębie-Zdrój. W styczniu w Warszawie odbyło się spotkanie informacyjne dla miast zainteresowanych ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest odpowiedzialne za procedurę wyboru miasta kandydującego.Udział w spotkaniu brali przedstawiciele władz Rzeszowa.
Organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. Do korzyści płynących z tej promocji można zaliczyć wzrost liczby turystów w roku obchodów, rozwój sektorów związanych obsługą ruchu turystycznego (sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta w dziedzinach innych niż kultura i turystyka
– można przeczytać w projekcie.
Szansa na rozwój i 1,5 mln euro
Europejskie Stolice Kultury są wyznaczane na cztery lata przed właściwym rokiem obchodów, sam nabór jest ogłaszany 6 lat wcześniej, tak by kandydujące miasta miały odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie wydarzenia. Co ważne, zwycięskie miasto otrzyma także nagrodę im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro, które mają być przeznaczone na inicjatywy związane z ESK.
Termin składania wniosków mija we wrześniu
Wszystkie miasta, które są zainteresowane składaniem wniosków aplikacyjnych muszą poinformować o tym poprzez pisemny wniosek najpóźniej do 14 sierpnia 2023 roku. Termin składania wniosków aplikacyjnych mija 15 września 2023 r.Po zakończeniu naboru, zgłoszone kandydatury oceniane są przez specjalnie stworzony zespół niezależnych ekspertów składający się z dziesięciu ekspertów europejskich oraz do dwóch ekspertów wskazanych przez dane państwo członkowskie. O tym, które miasto ostatecznie zostanie wskazane jako Europejska Stolica Kultury 2029 dowiemy się zapewne w przyszłym roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.