Pierwsze prace związane z przebudową starych instalacji podziemnych już się rozpoczęły. W związku z rozpoczęciem prac ruch pieszy na odcinku od skrzyżowania z ul. Kościuszki do ul. Kopernika zostanie przekierowany na środek deptaka. Aby dotrzeć do lokali gastronomicznych, sklepów i punktów usługowych, będą specjalne metalowe platformy antypoślizgowe, które wykonawca prac - firma OBO Polska, będzie stopniowo układać.
fot. Michał Toś
Utrudnienia będą mieli także kierowcy. Na razie będą mieli dostęp do przejazdu przez ul. Grunwaldzką, korzystając z ulic Matejki i Kopernika. Najważniejszą i najbardziej kosztowną częścią projektu jest modernizacja wspomnianych, często niesprawnych instalacji podziemnych, w tym kanalizacji sanitarnych i deszczowych, sieci wodociągowej i gazowej. Planowane jest także zainstalowanie energooszczędnych lamp LED w oświetleniu ulicznym.
- W ramach przebudowy wymieniona zostanie także nawierzchnia deptaka. Zniknie betonowa kostka brukowa. Na odcinku Grunwaldzkiej od skrzyżowania z ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Kopernika, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków, ułożona zostanie szara kamienna kostka, natomiast na odcinku od ul. Kopernika do ul. Sobieskiego płyty granitowe o wymiarach 30 na 60 cm
- informują urzędnicy.
Inwestycja obejmuje również przebudowę placu przed budynkiem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Planowane jest odnowienie i częściowa wymiana historycznego ogrodzenia, ułożenie nowej nawierzchni oraz postawienie elementów małej architektury, w tym 32 ławek, stojaków rowerowych i koszy na śmieci. Przeprowadzona zostanie również pielęgnacja drzew rosnących przy budynku UR.
fot. Michał Toś
Pojawią się także nowe drzewa. Nowymi elementami przestrzeni deptaka będą parklety, które zostaną ustawione na placu przy skrzyżowaniu Grunwaldzkiej i Bernardyńskiej. Projekt zakłada również utworzenie Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej w historycznym miejscu (rejon studni przy skrzyżowaniu z ul. Bernardyńską) w formie wyniesionego monumentu z czarnego granitu z odpowiednią inskrypcją. Koszt całej inwestycji wyniesie około 13,681 mln złotych.
fot. Wizualizacja Urzędu Miasta Rzeszowa
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.