Z wnioskiem, by uhonorować rondo, skwer lub ulicę imieniem Ignacego Daszyńskiego, zwrócił się Wiesław Buż, poseł na sejm RP. Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, jednym z przywódców PPS, premierem rządu tymczasowego powołanego w Lublinie w 1918 roku oraz marszałkiem sejmu II RP.
- Wizja Polski dla Daszyńskiego opierała się na niepodległości, demokracji i sprawiedliwości społecznej. Był to bardzo ważny moment dla polskiej historii.
- czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Rondo im. Ignacego Daszyńskiego otrzymało proponowaną lokalizację. Powstało ono w związku z przebudową ulic w centrum miasta - u zbiegu ulic Bartosza Głowackiego i Aleksandra Fredry, obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Komisja Porządku Publicznego we współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa na posiedzeniach 16 listopada 2020 roku i 21 września 2022 roku zaopiniowała na wniosek pozytywnie.
Starania o nadanie imienia którejś części miasta wyszły ze strony Nowej Lewicy. Ugrupowanie przez lata składowało kilkanaście wniosków w tej sprawie. Sprawa Daszyńskiego ma już dość długą historię. W 2009 roku powstał pomysł pomnika dla pierwszego premiera II RP. Na czele komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego stanął Wiesław Buż oraz Piotr Rybka.
- Po kilkunastu latach starań rzeszowskich środowisk lewicowych, w dniu 19 października 2022 Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Rady Miasta Rzeszowa pozytywnie rozpatrzyła ponowny wniosek Nowej Lewicy w Rzeszowie o godne upamiętnienie Ignacego Daszyńskiego w przestrzeni publicznej. Czekamy na pomiary geodezyjne i skierowanie stosownego projektu uchwały pod obrady Sesji Rady Miasta Rzeszowa.
- czytamy na profilu Nowej Lewicy.
Przez lata ugrupowanie Lewicy starało się o upamiętnienie Daszyńskiego. W 2009 roku poseł Tomasz Kamiński zwrócił się z wnioskiem do Tadeusza Ferenca. Ponowny wniosek złożyła partia Razem w 2016 roku. W 2020 roku ponowny wniosek złożył poseł Buż, w 2022 roku go ponowił. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.