Reklama

Rondo na Śródmieściu otrzyma imię Ignacego Daszyńskiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rondo na Śródmieściu otrzyma imię Ignacego Daszyńskiego - Zdjęcie główne

Rondo koło ZUS będzie nosić imię Ignacego Daszyńskiego | foto Michał Toś/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rada Miasta Rzeszowa poinformowała o nadaniu nazwy rondu na rzeszowskim osiedlu Śródmieście imieniem Ignacego Daszyńskiego. Uchwała w tej sprawie zapadnie 28 lutego podczas drugiej tegorocznej sesji radnych.

Z wnioskiem, by uhonorować rondo, skwer lub ulicę imieniem Ignacego Daszyńskiego, zwrócił się Wiesław Buż, poseł na sejm RP. Daszyński był działaczem socjalistycznym, współzałożycielem Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, jednym z przywódców PPS, premierem rządu tymczasowego powołanego w Lublinie w 1918 roku oraz marszałkiem sejmu II RP. 

- Wizja Polski dla Daszyńskiego opierała się na niepodległości, demokracji i sprawiedliwości społecznej. Był to bardzo ważny moment dla polskiej historii. 

- czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Rondo im. Ignacego Daszyńskiego otrzymało proponowaną lokalizację. Powstało ono w związku z przebudową ulic w centrum miasta - u zbiegu ulic Bartosza Głowackiego i Aleksandra Fredry, obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Komisja Porządku Publicznego we współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa na posiedzeniach 16 listopada 2020 roku i 21 września 2022 roku zaopiniowała na wniosek pozytywnie. 

Starania o nadanie imienia którejś części miasta wyszły ze strony Nowej Lewicy. Ugrupowanie przez lata składowało kilkanaście wniosków w tej sprawie. Sprawa Daszyńskiego ma już dość długą historię. W 2009 roku powstał pomysł pomnika dla pierwszego premiera II RP. Na czele komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego stanął Wiesław Buż oraz Piotr Rybka.

- Po kilkunastu latach starań rzeszowskich środowisk lewicowych, w dniu 19 października 2022 Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Rady Miasta Rzeszowa pozytywnie rozpatrzyła ponowny wniosek Nowej Lewicy w Rzeszowie o godne upamiętnienie Ignacego Daszyńskiego w przestrzeni publicznej. Czekamy na pomiary geodezyjne i skierowanie stosownego projektu uchwały pod obrady Sesji Rady Miasta Rzeszowa.

- czytamy na profilu Nowej Lewicy.

Przez lata ugrupowanie Lewicy starało się o upamiętnienie Daszyńskiego. W 2009 roku poseł Tomasz Kamiński zwrócił się z wnioskiem do Tadeusza Ferenca. Ponowny wniosek złożyła partia Razem w 2016 roku. W 2020 roku ponowny wniosek złożył poseł Buż, w 2022 roku go ponowił. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy