Umieszczana jest w niewielkim otworze między tchawicą a przełykiem. – Proteza głosowa daje łatwiejsze komunikowanie się z otoczeniem; może być wszczepiona jednoczasowo wraz z zabiegiem usunięcia krtani bądź wtórnie po zabiegu, który miał miejsce kilka lat temu
-mówi dr n. med. Katarzyna Ura-Sabat.
Pan Jan, który we wtorek przeszedł zabieg wszczepienia protezy głosowej, wypowiedział pierwsze słowo po 13 latach milczenia. Był to wyraz “lato”. Dzień później pacjent miał już zajęcia z logopedą, które będą teraz koniecznością. Taki zabieg umożliwia odzyskanie głosu i szybki powrót do mówienia. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich, którzy zmagają się z tym problemem.
Do wszczepienia protezy nie kwalifikujemy wszystkich osób. – Główne przeciwskazania, to zbyt duże zaawansowanie kliniczne, choroby otępienne mózgu i niedowład kończyn górnych po przejściu udaru mózgu
- dodała Ura-Sabat.
Pacjent ma zapewnioną rehabilitację oddechową, która wspomagana jest nowoczesnymi wymiennikami ciepła i wilgoci oraz rurkami silikonowymi. Podczas laryngektomii zostają usunięte struny głosowe, a wszczepienie protezy głosowej umożliwia pacjentowi bardziej zrozumiałe i szybsze komunikowanie się z otoczeniem oraz poprawia jakość życia pacjenta po zabiegu. Świetna wiadomość jest taka, że od czerwca 2021 roku, pod kierownictwem dra n. med. Krzysztofa Szubera z Kliniki Otolaryngologii KSW, przeprowadzono 15 zabiegów wszczepienia protez: 11 implantacji pierwotnych i 4 zabiegi wtórnej implantacji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.