Reklama

Covid, gruźlica i bolerioza. Jakie jeszcze choroby zakaźne stwierdzono u mieszkańców Rzeszowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Covid, gruźlica i bolerioza. Jakie jeszcze choroby zakaźne stwierdzono u mieszkańców Rzeszowa? - Zdjęcie główne

Na ostatnim posiedzeniu Rady Miasta poruszony został temat Covida i szczepień, a także bezpieczeństwa sanitarnego w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, przedstawiła na ostatnim posiedzeniu rady miasta, raport dotyczący bezpieczeństwa sanitarnego miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Statystyki covidowe, kleszcze, komary, szczepienia. Co wiemy o roku 2021 i co nas czeka jesienią w 2022?

Państwowy inspektorat w Rzeszowie prowadzi nadzór nad kilkoma obszarami. Jednym z nich jest epidemiologia. Sprawuje ona nadzór nad wszystkimi podmiotami leczniczymi: nad szpitalami, przychodniami, gabinetami lekarskimi czy też nad obowiązkowymi szczepieniami i odczynami poszczepiennymi, a także dystrybucją szczepionek. Do tego dochodzi również nadzór nad chorobami zakaźnymi i zakażeniami. 

Kolejnym nadzorem podlegającym kontroli inspektoratu sanitarnego jest żywność i sanitarno-higieniczne warunki w zakładach produkcji żywności. Dotyczy to hurtowni, sklepów oraz zakłady produkujące żywność. Nadzór sprawowany jest także w kierunku warunków zdrowotnych środowiska pracy i również nad zakładami komunalnymi. 

Miasto Rzeszów w zakresie chorób zakaźnych za rok 2021

W Rzeszowie stwierdzono 16871 przypadków zachorowań na COVID-19. Dla całego miasta i powiatu rzeszowskiego ta liczba wyniosła 27000, więc 11000 przypadków dotyczyło powiatu. Zgony stwierdzone z powodu COVID-19 wyniosły 353 osoby, a razem z powiatem 630. Inne zachorowania na choroby zakaźne wyniosły 1207 zachorowań, w tym na gruźlicę – 24, bakteryjne zakażenia jelitowe – 182, wirusowe zakażenia jelitowe – 212, inne zakażenia jelitowe – 156, borelioza – 84. Ospa wietrzna to liczba 220 przypadków, pokąsania z koniecznością szczepień przeciw wściekliźnie – 47 oraz 2 osoby na krztusiec. Choroby przenoszone drogą płciową wyniosły 13 przypadków.

Średnia ilość zaszczepionych osób na COVID-19 na terenie Rzeszowa wynosiła 54,5%. Przebywające na terenie Polski dzieci z Ukrainy, mogą w czasie 3 miesięcy od przyjazdu naszego kraju dokonać obowiązkowych szczepień, które obowiązują na terenie Polski. Państwowy Inspektorat Sanitarny w roku 2021 swoją główną koncentrację kierował na obszarze walki z pandemią. Aktualnie dość szeroko komentowanym tematem, którym interesuje się Inspektorat, jest między innymi: Świńska ospa, która przychodzi z Afryki Środkowej. Docierają także głosy o nowych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby u dzieci o nieustalonej etiologii. Wiąże się to z chorobą COVID-19, a doprowadzić może nawet do konieczności przeszczepu wątroby.

Zdaniem lekarzy największe powikłania po COVID-19 mogą pojawić się u osób, które przeszły chorobę w sposób bezobjawowy. Na jesień 2022, jak informuje Inspektorat, spodziewana jest kolejna tzw. fala zachorowań. Zdaniem Sanitariatu, państwo jest jednak lepiej przygotowane do tego, niż wcześniej – poprzez szczepienia. 

Państwowy Inspektorat Sanitarny chce organizować różne akcje oraz kampanię promujące szczepienia, które mają na celu zastopować ruch antyszczepionkowy. To oznacza dość sporą integrację w wolny wybór obywateli, ale jak sami wskazują – ruch antyszczepionkowy nie może mieć miejsca, a kampanie prozdrowotne będą prowadzone tak, by do tematu szczepień wrócić na jesień i do tego czasu dbać o ich promowanie.

Podczas posiedzenia Rady Miasta Rzeszowa, stwierdzono, że stan sanitarny i bezpieczeństwa sanitarnego w mieście jest bardzo dobry. Pod uwagę wzięto rozważenie sytuacji, w której do przedszkola w procesie kwalifikacji, dodatkowo punktować to, by przyjmowane do niego były dzieci zaszczepione. 

Kleszcze, komary, opryski

Na posiedzeniu rady miasta podjęty został ważny temat odnośnie kleszczy. Choroby odkleszczowe, co słusznie stwierdził radny Bogusław Sak, są bardzo groźne, a zachorowania na boreliozę i nie tylko boreliozę, spowodowane kleszczami rosną. Poruszony został także temat komarów i oprysków przeciwko nim na terenie miasta. 

Głównymi zagrożeniami ze strony kleszczy są oprócz boreliozy min. kleszczowe zapalenie mózgu. Na tę chorobę wirusową nie ma lekarstwa, ale jest szczepionka. Ważnym elementem jest szczepienie, szczególnie wśród osób, które w wykonują czynności zawodowe na terenach lasów, łąk, rzek, gdzie kleszcz, znajdując sobie miejsce na naszym ciele, szuka takiego odpowiedniego, by móc się rozwijać w naszym organizmie. Na boreliozę, chorobę bakteryjną nie ma szczepionki. W przypadku wystąpienia infekcji leczy się nią antybiotykiem. 

W ubiegłym roku nie było w mieście oprysków przeciwko kleszczom i komarom. W tym roku właśnie, przez te pierwsze owady, temat może wrócić. Firma, która wygrała przetarg, zapewnia, że środki użyte do spryskania terenu miasta są bezpieczne dla ludzi i są na to dowody w postaci uzyskanych certyfikatów. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy