reklama

Przed wejściem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego stanęła „Ławeczka Łukasiewicza” [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rok 2022 był nazwany Rokiem Łukasiewicza. Na kilka dni przed jego zakończeniem przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego stanęła nietypowa ławka w kształcie lampy naftowej. Ma być to swoisty pomnik upamiętniający podkarpackiego geniusza Ignacego Łukasiewicza. Siedzisko oprócz funkcji propagowania dokonań przedsiębiorcy ma także wymiar edukacyjny.
reklama

Ławeczka Łukasiewicza została wykonana i zaprojektowana przez firmę z podkarpacia. Centralnym punktem jest replika lapy naftowej odwzorowana w skali 5:1. Zbudowana jest ze szkła i mosiądzu, którym jest obudowana podobnie jak jej pierwowzór. Wokół pomnika wykonano siedzisko pokryte klapkami dębowymi. Wewnątrz lampy został zamontowany ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.


O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu

– mówi dyrektor Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej.


Podsumowanie świetlnego Roku Ignacego Łukasiewicza


Sejm RP ogłosił 2022 rok Rokiem Ignacego Łukasiewicza w związku z 200. Rocznicą urodzin wybitnego twórcy światowego przemysłu naftowego. Uzasadnieniem wyboru były słowa:


Wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników

– można przeczytać w Uchwale Sejmu RP z dnia 29 października 2021 roku.


Podkarpacki założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowe, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego tak można opisać postać Ignacego Łukasiewicza. Urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale działał również w województwie małopolskim, w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą i to tam zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Ale to Podkarpacie Ignacy Łukasiewicz ukochał najbardziej i to właśnie tu aktywnie działał w sferze gospodarczej i społecznej. Dlatego też województwo podkarpackie zaangażowało się w organizację i promocję obchodów.


Z okazji Roku Łukasiewicza w mijającym 2022 zrealizowano na Podkarpaciu wiele wydarzeń, każde inne, skierowane do różnych odbiorców z terenu województwa podkarpackiego. Ale zakończenie Roku Ignacego Łukasiewicza należało upamiętnić w sposób naprawdę szczególny, tak, by pasowało do tego, jak żył i jakim człowiekiem był Ignacy. Nie było łatwo zaskoczyć urodzinowym pomysłem kogoś, dla kogo Amerykanie wybierali się w trwające tygodniami morskie podróże, by zasięgnąć jego rady w tematach technologicznych i komercjalizacyjnych. Naukowiec, biznesmen, patriota i filantrop, inwestujący swój majątek w rozwój otaczającej go społeczności. To musiał być taki prezent, na widok którego Ignacy by się uśmiechnął i powiedział: „takie świętowanie to ja rozumiem!”

– dodaje pani dyrektor


Sylwetka Łukasiewicza


Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Po śmierci ojca – uczestnika powstania kościuszkowskiego – porzucił naukę w gimnazjum w Rzeszowie i podjął pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie, dokształcając się w tym zawodzie. Po studiach wrócił do Lwowa. Podjął pracę w aptece i razem z Janem Zehem prowadził badania nad ropą naftową. Po oczyszczeniu tego płynu uzyskał naftę świetlną. Pierwsza skonstruowana przez niego lampa naftowa rozświetliła wystawę apteki. W praktyce oświetlenie naftowe zastosowano po raz pierwszy podczas operacji w szpitalu we Lwowie. Wspólnie z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim w Bóbrce koło Krosna założył pierwszą na świecie spółkę naftową, a dwa lata później pierwszą na ziemiach polskich kopalnię ropy naftowej w Ulaszowicach. Na terenie kopalni Bóbrka doskonalił technikę wiercenia otworów wydobywczych, wprowadził do użytku wiertnicę ręczną, a później maszyny parowe do napędu wiertnic.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama