reklama
reklama

Postępują prace przy budowie nowego dworca PKP w Rzeszowie. Zaglądamy na plac budowy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Postępują prace przy budowie nowego dworca PKP w Rzeszowie. Zaglądamy na plac budowy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

Trwają prace przy budowie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRzeszowskie Centrum Komunikacyjne pomału odsłania się przed mieszkańcami. Zdecydowanie dłużej, z wielomiesięcznym opóźnieniem możemy zaczekać na sam budynek dworca. Przerwa w budowie spowodowana była m.in. badaniami archeologicznymi.
reklama

Otwarta jest już ulica Grottgera wraz z rondem, przebudowany plac Kilińskiego, ulica Asnyka, a także 170-metrowy odcinek ulicy Bardowskiego i 50-metrowy odcinek ulicy Batorego. 

Plac dworcowy już widać

W podziemiach placu dworcowego powstał parking dla samochodów osobowych na 110 miejsc postojowych. Pojawiły się także miejsca dla postoju taksówek, oraz tzw. miejsce kiss&ride, do szybkiego wysadzenia pasażerów. Dziś budowlańcy testowali działanie elektronicznych tablic znajdujących się przed budynkiem. Koniec budowy na placu przed dworcem zapowiedziany jest na koniec listopada. Zdecydowanie dłużej będziemy musieli poczekać na sam budynek dworca. 

Warszawski wykonawca, firma Budimex, ma wyrobić się do 28 listopada. Oznaczać to będzie zakończenie dwóch z trzech etapów przebudowy dworca. Pierwszy etap to wybudowanie podziemnego parkingu wraz z przebudową placu dworcowego, a drugi etap to przebudowa okolicznych dróg w rejonie RCK

Nadzieje są spore. Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne ma być wizytówką Rzeszowa.

- To inwestycja, na którą mieszkańcy stolicy województwa podkarpackiego czekali od lat. Dzięki niej podróżni zyskają nowoczesny, komfortowy, dostępny i proekologiczny dworzec, doskonale połączony z pozostałymi elementami Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, będącego przyszłym sercem komunikacyjnym miasta.

- mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Trzeci etap - budynek dworca

Jeśli chodzi o trzeci etap, czyli przebudowę budynku dworca, planowany jest powrót do korzeni. Charakter wnętrza ma nawiązywać do XIX wiecznych początków obiektu, które wprowadzono w trakcie przebudowywań na przełomie XX i XXI wieku. Zmiany będą widoczne przede wszystkim na elewacji dworca. Usunięte zostaną łuki nad wejściem głównym oraz dobudowana, historyzująca attyka z elektronicznym zegarem. Modernistycznego charakteru budynkowi doda również stolarka okienna i drzwiowa stylizowana na tę z lat 60. XX wieku.

W części zachodniej zdecydowano się na przywrócenie elektronicznego, wielkoformatowego zegara z dwoma wyświetlaczami od strony zachodniej i placu przed dworcem. Z kolei nad naświetlem holu od strony miasta i peronów pojawi się podświetlany napis z logotypem PKP i nazwą dworca. Hol, który aktualnie służy jako poczekalnia, pomalowany będzie w jasnych kolorach, z dużą dostępnością światła dziennego przez okna w elewacji. We wnętrzu znajdą się również elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów, gabloty z rozkładami jazdy, zegar oraz ławki wyposażone w porty do ładowania urządzeń mobilnych. 

We wschodniej części znajdą się kasy biletowe, zaś resztę powierzchni na parterze zajmą pomieszczenia handlowo-usługowe na wynajem. Nowością w holu będą schody oraz winda, które prowadzić będą do parkingu podziemnego na poziomie -1. Tam również znajdować się będą toalety, pomieszczenia na wynajem oraz zaplecze techniczne budynku. Natomiast na piętrze dworca: posterunek Straży Ochrony Kolei oraz biura przeznaczone dla spółek kolejowych i na wynajem.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama