Całościowy koszt inwestycji wyniósł ponad 50 milionów zł. Ze zbiornika wybrano i wywieziono około 680 tys. m³ mułu. Pompa wodna transportująca muł z dna zbiornika oraz koparki pogłębiły dno zalewu, które sięga teraz 4,5 m głębokości.
Odmulanie zalewu
Odmulanie rzeszowskiego zalewu trwało 3 lata. Rozmowy o tym, by przystąpić do takich prac, rozpoczęły się już w 2013 roku. Dwa lata później miała zacząć się inwestycja, ale decyzję w tej sprawie, jak i stosowna dokumentacja pojawiły się znacznie później. Zanim jednak ciężki sprzęt zajął się wydobyciem mułu, należało uchronić z powierzchni zalewu chronioną kotewkę orzecha wodnego, ale zastopować pracę w okresie lęgowym ptactwa.
Prace prowadzone były po stronie zapory w kierunku lisiej góry na odcinku ok. 1 km.
- Po zakończeniu fazy realizacyjnej projektu polegającego na odmuleniu zbiornika w Rzeszowie, zarządca obiektu co roku będzie badał aktualne ukształtowanie dna i gdy zajdzie taka potrzeba, będzie ponownie oczyszczał go z osadów i innych stałych zanieczyszczeń nanoszonych z górnej części zlewni rzeki Wisłok.
- zakomunikowała Katarzyna Tokarz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Rzeszowie.
By utrzymać efekt odmulania, corocznie będą wykonywane pomiary batymetryczne. W razie nagromadzenia się osadu dno będzie skutecznie z niego usuwane.
Centrum Sportów Wodnych w Rzeszowie?
Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa powiedział jakiś czas temu, że po prawej stronie Wisłoka od zapory do żwirowni ma powstać park z naturalną zielenią. - Nie możemy jeszcze mówić o konkretach. - skwitował Gernand.
Miasto jest gotowe podjąć rozmowy w sprawie zagospodarowania terenu i chce dogadać się z Wodami Polskimi na temat pozyskania działek pod teren przyszłych inwestycji. Władze mają również w planach konkurs na najlepsze urządzenie całego obiektu.
– W przyszłości chcemy na tym terenie stworzyć jedno z najważniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w mieście. Planujemy między innymi budowę parku na prawym brzegu zbiornika. Chciałbym także, aby powstało tu centrum sportów wodnych.
- mówił Konrad Fijołek, który na grudniowej sesji rady miasta poinformował o zakończeniu prac na rzece Wisłok.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.