Podkarpacka policja zapowiedziała akcję protestującą. "Chcieliśmy, by funkcjonariusze policji mieli zapewnione godne warunki do pełnienia swojej trudnej i odpowiedzialnej służby." - piszą w piśmie przesłanym do naszej redakcji.
Rozmawialiśmy z rządem... i nic
Policjanci, którzy ogłosili akcję protestacyjną, zaznaczają, że chcieli rozmawiać z z rządem, apelując o poprawę warunków pracy policjantów, o zapewnienie adekwatnych wynagrodzeń, a także o zwiększenie środków na rozwój i modernizację służb mundurowych, ale MSWiA odrzucało ich postulaty.
- MSWiA nie wykazało żadnej chęci do faktycznego rozwiązania naszych problemów. Zamiast prowadzić dialog, konsekwentnie odrzucano nasze postulaty, ignorując potrzeby i oczekiwania funkcjonariuszy policji. Na szali jest bezpieczeństwo nas wszystkich. Brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy, wynikający z nieodpowiednich warunków pracy oraz niskich wynagrodzeń, skutkuje osłabieniem zdolności operacyjnych policji.
- przekazał Bartosz Wardęga z zespółu prasowego ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie.
Na Podkarpaciu brakuje funkcjonariuszy
Protestujący uważają, że brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy, wynika z nieodpowiednich warunków pracy oraz niskich wynagrodzeń, które skutkują osłabieniem zdolności operacyjnych policji. - Rząd, ignorując nasze postulaty, naraża Polskę na realne zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla stabilności wewnętrznej kraju. - zaznaczają.Okazuje się, że policja ma spore braki kadrowe. W Polsce brakuje ponad 13 000 policjantów. Przez ciągłe wakaty policyjnych patroli brakuje w aż 4 polskich województwach. Na Podkarpaciu jest trochę stabilniej, ale wciąż brakuje ponad 170 funkcjonariuszy.
- Prowadziliśmy ze stroną rządową dialog, do końca starając się zwrócić uwagę na krytyczną sytuację naszej formacji. Niestety kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego, pomimo słownych zapewnień samego premiera, nie zyskały na uwadze w tworzeniu budżetu na 2025 rok. Walczymy o zmianę finansowania Policji, bo wyłącznie ona zapewni stabilność. Tylko w połowie tego roku Komendant Główny Policji wnioskował o blisko 2 miliardy złotych w celu uzupełnienia dziury w naszym budżecie. Co roku ta sytuacja się powtarza. Powiązanie naszego budżetu z PKB na wzór wojska rozwiązałoby powtarzalny brak środków finansowych
- dodał Krzysztof Filip, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.
"Słaba policja to silni przestępcy"
Funkcjonariusze uważają, że inwestowanie w kadry powinno być priorytetem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
- Na szali jest bezpieczeństwo nas wszystkich. Brak wystarczającej liczby funkcjonariuszy, wynikający z nieodpowiednich warunków pracy oraz niskich wynagrodzeń, skutkuje osłabieniem zdolności operacyjnych policji. Ta sytuacja zagraża efektywności działań prewencyjnych i dochodzeniowych, a także może prowadzić do spadku poziomu bezpieczeństwa obywateli. Rząd, ignorując nasze postulaty, naraża Polskę na realne zagrożenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla stabilności wewnętrznej kraju.
- uważają protestujący.
W końcu - jak twierdzą - chodzi o bezpieczeństwo nas wszystkich. - "Słaba policja to silni przestępcy. Nasza akcja jest ostatnim momentem na radykalną zmianą, która uchroni nas przed powrotem przestępczości z lat 90" - w oświadczeniu padły nawet takie słowa.
Główne postulaty
Główne postulaty NSZZ Policjantów to min. 15 % waloryzacja uposażeń od 1 stycznia 2025 roku, wprowadzenie systemu świadczeń socjalnych na wzór tych, które obowiązują w wojsku, systemowa zmiana siatki płac i progresja dodatków służbowych i funkcyjnych, zmiana sposobu obliczania świadczenia emerytalnego dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r., ustanowienie programu modernizacji Policji na lata 2026 – 2028 z uwzględnieniem środków przeznaczonych na modernizację uposażeń.
Źródło: Zespół prasowy ZW NSZZ Policjantów w Rzeszowie
Jak będzie wyglądał protest?
To również istotne, jak zamierzają protestować policjanci. Wyjaśniają, że pierwszym etapem akcji protestacyjnej będzie informowanie społeczeństwa o przyczynie protestu. W trakcie interwencji oraz działań profilaktycznych funkcjonariusze będą rozdawać m.in. ulotki, w których zawarte są informacje o problemach formacji i sposoby na ich rozwiązanie.NSZZ Policjantów rekomenduje również pouczanie w przypadku popełniania wykroczeń zgodnie z art. 41 KW. W tym przypadku decyzja zawsze należy do policjanta podejmującego interwencję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.