reklama
reklama

Wojsko rozsyła wezwania. 200 tysięcy osób dostanie list od armii?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Wojsko rozsyła wezwania. 200 tysięcy osób dostanie list od armii? - Zdjęcie główne

Kto może się spodziewać wezwania do WCR? | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNa Podkarpaciu pojawiają się sygnały z wojska. Do skrzynek pocztowych trafiają pisma z wezwaniem do stawienia się do jednostki. Wyjaśniamy, skąd to wezwanie i jakie następne kroki należy podjąć. Polska armia w przyszłym roku planuje powołać do 200 tys. rezerwistów oraz prawie 40 tys. ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.
reklama

Lepiej nie być zaskoczonym, kiedy zgłosi się do nas wojsko. W przyszłym roku wojsko planuje powołać nawet 200 tys. rezerwistów, a także 39 700 ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 

Kto otrzyma wezwanie? 

Wojsko może cię wezwać do nadania pracowniczego przydziału mobilizacyjnego. Jak dowiedzieliśmy się w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Nisku, wezwanie otrzymają osoby poprzez kryterium na podstawie wykształcenia i przebiegu pracy. Ci cywile, którzy posiadają konkretną wiedzę i umiejętności i mogą się wojsku "przydać". 

Projekt rozporządzenia rządu przewiduje, że na ćwiczenia w wojsku trafi więcej żołnierzy aktywnej rezerwy niż w tym roku. Rada Ministrów ustaliła, że w przyszłym roku do wszystkich form służby będzie mogło zostać powołanych maksymalnie 329 700 osób. Chodzi o osoby odbywające służbę zawodową, dobrowolną zasadniczą, terytorialną rotacyjnie, a także rezerwy aktywnej i pasywnej. 

reklama

Wezwania zatem będą się mogły spodziewać osoby niebędące żołnierzami pasywnej rezerwy, czyli osoby po odbyciu kwalifikacji wojskowej. Wojsko wezwie w pierwszej kolejności np. lekarzy, informatyków czy osoby odpowiedzialne za transport - kierowców i logistyków. 

ZOBACZ TAKŻE:
Wielka wygrana pod Rzeszowem. Szczęśliwiec zagrał w Eurojackpot i jest bogatszy o 91 mln zł!

Dobrowolna służba 

W 2025 roku polska armia będzie mogła przyjąć maksymalnie 35 tysięcy ochotników na dobrowolne przeszkolenie wojskowe. Pełnienie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zwanej dalej „DZSW”, na potrzeby korpusu szeregowych w 2025 r. realizować będzie do 35.000 ochotników w ramach:

reklama

Szkolenia podstawowego w wytypowanych centrach szkolenia, ośrodkach szkolenia lub jednostkach wojskowych w wymiarze: 27-dniowych turnusów w terminie: od dnia 13 stycznia do dnia 08 lutego, od dnia 10 lutego do dnia 08 marca, od dnia 17 marca do dnia 12 kwietnia, od dnia 12 maja do dnia 07 czerwca, od dnia 09 czerwca do dnia 05 lipca, od dnia 14 lipca do dnia 09 sierpnia, od dnia 18 sierpnia do dnia 13 września, od dnia 29 września do dnia 25 października, od dnia 17 listopada do dnia 13 grudnia.

12-dniowych turnusów, dla absolwentów szkół ponadpodstawowych, realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego, lub edukacji w dziedzinie obronności, pobierających i kończących naukę w oddziale przygotowania wojskowego oraz realizujących programy edukacyjne związane z obronnością państwa, nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, w terminie: od dnia 27 maja do dnia 7 czerwca, od dnia 9 czerwca do dnia 20 czerwca.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama