Reklama

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" oficjalnie otwarte! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości To wspaniały „prezent na gwiazdkę” dla wszystkich mieszkańców regionu oraz wyjątkowe zakończenie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza - mówił marszałek województwa Władysław Ortyl podczas uroczystego otwarcia PCN, które potrwa od 15 do 17 grudnia i jest już po swojej najważniejszej części.

Gala z koncertem to pierwszy punkt bogatego planu trzydniowych wydarzeń z okazji oddania Podkarpackiego Centrum Nauki. Otwarcia Podkarpackiego Centrum Nauki  „Łukasiewicz” dokonał marszałek Władysław Ortyl wraz z dwojgiem młodych osób – stypendystów programu „Nie zagubić talentu”, poprzez wspólne symboliczne rozwiązanie złotej wstęgi. Po otwarciu obiekt poświęcił Biskup Rzeszowski Jan Wątroba.

Wśród zaproszonych gości byli m.in.prof. Dariusz Waldemar Dudek – doradca Prezydenta RP, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, Konrad Fijołek – prezydent Rzeszowa, Jerzy Guniewski – dyrektor rzeszowskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego oraz Mieczysław Tołpa – dyrektor Poczty Polskiej.

- Dzisiaj oddajemy Podkarpackie Centrum Nauki wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także mieszkańcom Podkarpacia na gwiazdkę! Albert Einstein powiedział kiedyś, że "nauka powinna być tak prowadzona, aby uczniowie uważali ją za cenny dar, a nie za ciężki obowiązek". Z wielką radością witam więc Państwa w Podkarpackim Centrum Nauki i zapewniam, że jest to miejsce, w którym zdobywanie wiedzy będzie wielką przyjemnością, miłym doświadczeniem i niezapomnianą przygodą. Taki jest plan, takie są założenia

– powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek powiedział też, że dzisiejsza uroczystość jest podsumowaniem 12 miesięcy tego roku, który został ogłoszony Rokiem Łukasiewicza przez Sejm RP oraz sejmik województwa podkarpackiego. Dodał też, że jest przekonany, iż od marca ten obiekt będzie w pełni tętnił życiem: - Te drzwi będą bardzo szeroko otwarte dla wszystkich – zapewnił marszałek Ortyl.

Prof. Dariusz Waldemar Dudek – doradca Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników otwarcia PCN. W liście prezydent podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania centrum, pogratulował znakomitego osiągnięcia, jakim jest edukacyjny obiekt, który będzie wizytówką regionu. Prezydent wspomniał także o patronie – Ignacym Łukasiewiczu i jego licznych osiągnięciach, gratulując wyboru takiego opiekuna: - Trudno o właściwszego patrona dla otwieranego dzisiaj Podkarpackiego Centrum Nauki – napisał Andrzej Duda.

- Życzę państwu pokoju, nam wszystkim, żebyśmy się tutaj spotykali, żeby to centrum żyło, aby przyjeżdżali tu młodzi ludzie, wraz ze swoimi wychowawcami, aby społeczeństwo stawało się coraz bardziej światłe, mądre a przez to lepsze.

– powiedział Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Po wystąpieniach wręczone zostały odznaczenia państwowe, pamiątkowe statuetki, monety i znaczki Poczty Polskiej. Srebrny Krzyż Zasługi – cywilne odznaczenie państwowe Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymała Barbara Olejarz – dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce.

Na zakończenie gali otwarcia goście wydarzenia mogli wysłuchać wyjątkowego koncertu, który był formą podróży w świat wykreowany przez Stanisława Lema w powieści „Solaris”.

- Ostatnie wydarzenia na świecie, a w szczególności pandemia, uświadomiły nam, jak ważna w czasie izolacji jest obecność drugiego człowieka i jak ciężko pogodzić się z odejściem najbliższych. W tym kontekście „Solaris”, podobnie jak inne dzieła Stanisława Lema, jest cały czas aktualny. 

- mówiła Wioletta Rejman – dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej.

Na zakończenie gali wszyscy chętni mogli zwiedzić budynek PCN. Obchody otwarcia obiektu potrwają do soboty 17 grudnia. W tym czasie każdy z gości będzie też mógł się wpisać do księgi pamiątkowej. Podkarpackie Centrum Nauki to projekt za prawie 100 mln złotych, realizowany w imieniu samorządu województwa przez Wojewódzki Dom Kultury. Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu województwa podkarpackiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy