reklama

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" blisko otwarcia. Władysław Ortyl: Dla wszystkich, którzy pasjonują się nauką

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" zostało wybudowane w Jasionce nieopodal portu lotniczego Rzeszów-Jasionka. Otwarcie Centrum Nauki potrwa 3 dni - od 15 do 17 grudnia. Uroczyste otwarcie rozpocznie się w najbliższy czwartek, 15 grudnia. O planach PCN poinformował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej oraz Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. PCN.
reklama

Podkarpackie Centrum Nauki w Jasionce nosić będzie imię Ignacego Łukasiewicza. Koszt powstania PCN to 94 mln złotych. Marszałek podkreślił, że realizacja tego projektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie unijnych funduszy. Zadanie to uzyskało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego WP na lata 2014-2020 w wysokości ponad 76 mln złotych. A z budżetu województwa na inwestycję zostało wydatkowanych prawie 18 mln złotych. 

Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Podkarpackie Centrum Nauki działać będzie w kilku obszarach. Zwiedzić będzie można wystawy i ekspozycje, które obejmować będą ponad 200 interaktywnych eksponatów. W centrum prowadzone będą także inne formy popularyzacji nauki:

  • Laboratoria i warsztaty (laboratorium biologiczno – ekologiczne, chemiczne, fizyczne, pracownia robotyczna i pracownia warsztatowa).
  • Działalność dodatkowa (wykłady z elementami interaktywności, pokazy naukowe z użyciem narzędzi charakterystycznych dla interaktywnego modelu przekazywania wiedzy dla odbiorców z grup docelowych)
  • Wydarzenia specjalne - organizowanie i prowadzenie jednorazowych oraz cyklicznych wydarzeń specjalnych w formie eventów, konkursów, koncertów itp.
Planowane jest także organizowanie wystaw mobilnych, będących częścią oferty centrum, udostępnianych i prezentowanych poza budynkiem podkarpackiego centrum nauki (np. w szkołach, podczas tematycznych wydarzeń odbywających się w regionie i poza regionem). W ofercie PCN znajdzie się także mobilne planetarium.

Obiekt został podzielony na następujące części:

  • część wystawiennicza
  • laboratoria i warsztaty (pięć różnych pracowni)
  • część administracyjna
  • część gastronomiczna
  • zaplecze techniczne
 

Marszałek województwa Władysław Ortyl: Centrum będzie miejscem dla wszystkich, którzy pasjonują się nauką

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl na dzisiejszej konferencji mówił o Centrum Nauki "Łukasiewicz":

- Obiekt będzie skierowany dla dzieci, do młodzieży, ale i również dla dorosłych, którzy pasjonują się nauką, praktycznym czytaniem nauki i zastosowaniem jej w swojej działalności społecznej i zawodowej. Patrzę na tę inwestycję z punktu widzenia jej przebiegu, która przebiegła bardzo sprawnie i bez żadnych perturbacji. Chcemy całą uroczystość oprawić artystycznie, będą wystawy oraz koncerty.

- mówił Władysław Ortyl.

O dniach otwarcia opowiedziała Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej. 

- Będzie to uhonorowanie postaci Łukasiewicza w jego roku, gdyż 2022 był rokiem Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie dnia odbędzie się autorski koncert Suns of Carpathia, który będzie inspirowany powieścią "Solaris" Stanisława Lema. Podczas koncertu usłyszymy dźwięku kosmosu nagrane przez NASA, odgłosów, które generują poszczególne planety naszego układu słonecznego. 

- mówiła Wioletta Rejman.

- W piątek odbędzie się konferencja merytoryczna, w której okażemy, jak działalność Łukasiewicza wpłynęła na teraźniejszość i jak będzie wpływała na przyszłość, generując postęp gospodarczy. Dzień trzeci będzie dniem otwartym dla wszystkich. Będzie można zwiedzać wystawy znajdujące się na obiekcie, odbędą się specjalnie zaplanowane wykłady naukowe, będzie to taki przedsmak tego, co będzie się działo już od marca przyszłego roku. 

- zaprasza pani dyrektor. 

Tomasz Michalski, wicedyrektor WDK ds. PCN: - Powiedzieć, że jestem bardzo szczęśliwy, to mało

- Zbliżamy się do wielkiego otwarcia naszego centrum. Chcemy je zainaugurować w nieco inny sposób i pokazać coś innego niż to, co w centrum zastaniemy na co dzień. Oprócz wystaw i wykładów będą stoiska studentów Politechniki Rzeszowskiej oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego, będzie możliwość zwiedzenia już ekspozycji, które czekają i aż się proszą, by już zacząć ich używać. W marcu udostępnimy wszystkim 200 eksponatów, które znajdują się w budynku i w jego otoczeniu. 

- mówił Tomasz Michalski.

- Przed budynkiem stoi wspaniały pomnik lotnictwa podkarpackiego. Będzie specjalnie przygotowany do tego, by można było poznać jego konstrukcję, a także wejść usiąść w środku. W środku będzie na gości czekał symulator lotów, poznamy wszystkie zagadnienia związane z lotniskiem i z ruchem lotniczym. Będziemy mówić dużo o zdrowiu, życiu, środowisku i zagrożeniach naszej planety. Chcemy edukować zarówno młodych, jak i dorosłych. Obok wystaw mamy pięć zespołów labolatoriów - fizyczne, biologiczne, chemiczne oraz dwie pracownie warsztatowe, w których będzie można majsterkować i budować modele. 

- kontynuował wicedyrektor WDK. 

Podkarpackie Centrum Nauki powstało tuż obok Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnego G2A Arena w Tajęcinie pod Rzeszowem. Będzie ono innowacyjną, największą w regionie placówką edukacyjną.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama