Reklama

Pierwsze trzynastki trafiły już do emerytów i rencistów! Sprawdź harmonogram wypłat!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Pierwsze trzynastki trafiły już do emerytów i rencistów! Sprawdź harmonogram wypłat! - Zdjęcie główne

Pierwsze wypłaty trzynastej emerytury | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pierwszej wypłaty trzynastej emerytury dokonano w ostatnim dniu marca z uwagi na to, że 1 kwietnia wypadał w sobotę. Wcześniejsza wypłata objęła również te osoby, które otrzymują swoje emerytury i renty 10. dnia miesiąca. Pieniądze trafią na ich konta jeszcze przez Wielkanocą. Ostatni w tym roku termin wypłat trzynastej emerytury to 25 kwietnia.

Tzw. trzynasta emerytura to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne i jednocześnie gwarantowany ustawowo dodatek, który otrzymują wszyscy emeryci i renciści niezależnie od wysokości zasadniczego świadczenia. „Trzynastka” wypłacana jest seniorom od 2019 r. 

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. W tym roku waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

Przykładowo: osoby, których świadczenie wynosiło na przykład 1338,44 zł, po waloryzacji otrzymują 250 zł więcej, czyli 1588,44 zł. W skali roku oznacza to podwyżkę w wysokości 3 000 zł. Emerytura w wysokości 2 000 zł wzrosła o 296 zł do kwoty 2 296 zł, co oznacza dodatkowe 3 552 zł w skali roku. Emeryci pobierający świadczenie w wysokości 3 000 zł po waloryzacji dostają 3 444 zł (wzrost o 444 zł). Przełoży się to na 5 328 zł podwyżki w skali roku.
 
Dzięki waloryzacji do kwoty 1 588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna.

Natomiast minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca wynosi 1 191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1 600,70 zł brutto.


Harmonogram wypłat dodatkowych trzynastych emerytur 2023 r.: 


    • 1 kwietnia (wypłata 31 marca)
    • 5 kwietnia 
    • 6 kwietnia
    • 10 kwietnia
    • 15 kwietnia
    • 20 kwietnia
    • 25 kwietnia

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy