Reklama

Paszporty w Rzeszowie. Jaki jest czas oczekiwania? Ile kosztują?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Paszporty w Rzeszowie. Jaki jest czas oczekiwania? Ile kosztują? - Zdjęcie główne

Czy istnieje możliwość wyrobienia paszportu w Rzeszowie? | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Paszport to możliwość swobodnego podróżowania. Aktualnie, na terenie Unii Europejskiej i Strefy Schengen już go nie potrzebujemy, niemniej jednak w przypadku dalszych wyjazdów ten dokument trzeba posiadać. Jak wygląda wyrobienie paszportu w Rzeszowie?

Ciężka sytuacja z wyrobieniem paszportu ma związek z wybuchem wojny w Ukrainie i związanym z tym napływem obcokrajowców do Polski. Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym.

ZOBACZ TAKŻE:

Podkarpacki Urząd Wojewódzki, w którym mieści się biuro paszportowe informuje.- Złożenie wniosku o wydanie paszportu jest możliwe zarówno po uprzedniej rezerwacji terminu wizyty, jak i bez zarezerwowania wizyty. Ta sama zasada dotyczy odbioru gotowych paszportów. Jednak tylko osoby, które zarezerwowały wizytę uzyskują gwarancję złożenia wniosku i odbioru paszportu w ustalonym dniu i godzinie, z wyjątkiem przypadków awarii Paszportowego Systemu Informatycznego. Osoby, które nie mają zarezerwowanej wizyty będą obsługiwane na bieżąco w miarę możliwości, w ramach dostępnej puli biletów. Organ paszportowy dokłada wszelkich starań, aby przyjąć możliwie jak największą liczbę klientów. Jednakże w ciągu ostatnich miesięcy liczba osób chcących złożyć wniosek paszportowy wzrosła wielokrotnie i zdarzają się sytuacje, że nie wszyscy będą przyjęci w danym dniu roboczym.

Tym, którym udało się zarezerwować wizytę do złożenia wniosku o wydanie paszportu lub odbioru  paszportu, powinni w Urzędzie powinna pobrać bilet z biletomatu systemu kolejkowego. 

Niestety, w tym momencie internetowa rezerwacja nie jest możliwa.

W systemie widnieje informacja, że aktualnie nastąpił brak dostępnych rezerwacji w okresie od 25.05.2022 do 23.07.2022. Jak zatem ubiegać się o paszport? W Oddziale Paszportów w Rzeszowie w okresie od 17 do 30 maja bilety dla osób, które nie dokonały rezerwacji do złożenia wniosku paszportowego będzie wydawał pracownik oddziału.  Internauci, którzy narzekają na duże kolejki, zalecają jednak wybrać się po paszport do innego miasta, np.Tarnowa.

Jaki jest koszt wydania paszportu?

Urzędowa opłata za wydanie paszportu wynosi aktualnie 140 zł. Jednak zgodnie z polskim przepisami można ubiegać się o ulgę lub całkowite zwolnienie z opłat. 

50% ulgi (opłata w wysokości 70 zł) przyznawane jest:

 • uczniom i studentom,
 • emerytom i rencistom,
 • osobom niepełnosprawnym,
 • osobom będącym na utrzymaniu małżonka rencisty, emeryta lub osoby niepełnosprawnej,
 • osobom przebywającym, w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych,
 • kombatantom i ofiarom represji wojennych i okresu powojennego,
 • osobom otrzymującym zasiłek stały z pomocy społecznej,
 • rodzicom lub małżonkom rodziców w rodzinie wielodzietnej posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
 

Ulga w wysokości 75% (35 zł za wydanie paszportu) przysługuje:

 • osobom, które mają mniej niż 26 lat, uczą się studiują i są dziećmi z rodziny wielodzietnej (posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny),
 • dzieciom z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej posiadającym ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.
 

Za wydanie paszportu nie muszą płacić:

 • osoby, które ukończyły 70 lat,
 • przebywający w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych, wyjeżdżający za granicę w celu długotrwałego leczenia lub  operacji,
 • otrzymujący stały zasiłek z pomocy społecznej, wyjeżdżający za granicę w celu długotrwałego leczenia lub operacji,
 • osoby, których paszport ma wadę techniczną,
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (nie dotyczy to żołnierzy zawodowych).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy