reklama

Państwowa Straż Pożarna szuka nowych twarzy. 6 wolnych stanowisk. Zobacz, jakie wymagania trzeba spełnić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie

Państwowa Straż Pożarna szuka nowych twarzy. 6 wolnych stanowisk. Zobacz, jakie wymagania trzeba spełnić - Zdjęcie główne

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie ogłosiła nabór na do służby przygotowawczej w PSP | foto Państwowa Straż Pożarna w Rzeszowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie ogłosiła nabór na do służby przygotowawczej w PSP. Wolnych jest 6 stanowisk dla przyszłych kierowców-ratowników po odbyciu stażu przygotowującego.
reklama

Państwowa Straż Pożarna poszukuje nowych twarzy. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie prowadzi nabór na stanowisko stażysta, docelowo ratownik-kierowca. 

Jakie wymagania trzeba spełnić? 

Kandydaci do służby w Państwowej Straży Pożarnej muszą spełniać następujące kryteria: 

  • Mieć obywatelstwo Polskie
  • Nie być karanym
  • Korzystać z praw publicznych
  • Mieć wykształcenie przynajmniej średnie lub średnie branżowe
  • Mieć uregulowany stosunek do służby wojskowej
  • Posiadać ogólną sprawność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby 
 

Należy również mieć prawo jazdy minimum kategorii C. 

Jakie są obowiązki?

Obowiązków jak na strażaka przystało jak sporo. Oto one:

  • Udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, doskonaleniu zawodowym poprzez szkolenia organizowanym w czasie służby i poza nią
  • Kierowanie pojazdami i obsługa sprzętu oraz urządzeń specjalistycznych 
  • Dbałość o sprzęt i utrzymywanie go we właściwym stanie technicznym, a także wykonywanie prac i konserwacji 
  • Pozostawianie w stałej gotowości w czasie służby do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych
  • Przestrzeganie zasad BHP i regulaminu pełnienia służby
  • Podnoszenie kwalifikacji zawodowych i specjalistycznych
  • Udział w szkoleniach organizowanych w czasie służby
  • Utrzymywanie dobrej kondycji i sprawności fizycznej
 

Musimy również przejść przez pięć rekrutacyjnych etapów. Postępowanie kwalifikacyjne składa się z: oceny złożonych dokumentów, testu sprawności fizycznej, sprawdzianu z pływania oraz braku lęku przed wysokością, ocena dokumentów wymaganych do rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowa kwalifikacyjna i wreszcie ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w PSP

Jakie dokumenty i gdzie należy je złożyć?

Kandydaci muszą przygotować następujące dokumenty: podanie o przyjęcie do służby w PSP, oświadczenie na potrzeby rekrutacji, klauzula informacyjna na potrzeby procesu rekrutacji do służby oraz kserokopia dwustronna posiadanego prawa jazdy kat. C. 

Dokumenty można złożyć osobiście w sekretariacie Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Rzeszowie od poniedziałku do piątku od 8 do 15. Jest również możliwość, przesłania dokumentów listownie na adres: Komenda Miejskiej Straży Pożarnej w Rzeszowie 35-016 Rzeszów, ulica Mochnackiego 4. 

Dokumenty należy składać w kopertach z dopiskiem "Nabór do służby". Przyszli kandydaci mają czas na złożenie dokumentów do 2 marca. 

Test sprawności fizycznej

To drugi etap, który czeka na przyszłych strażaków. Składa się z kilku testów sprawności fizycznej. Obejmuje on podciąganie na drążku, bieg po kopercie oraz próbę wydolnościową, czyli tzw. beep test. 

Kandydat ma dwie próby zaliczenia testu sprawnościowego. Co ważne do testów nie przystępują kandydaci, którzy do podania o przyjęcie do służby dołączyli ważne zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu sprawności fizycznej, który uzyskany został podczas kwalifiakcji do służby w innej jednostce PSP. 

Podciąganie na drążku polega na zajęciu pozycji na drążku w tzw. zwisie, nachwytem lub podchwytem. Na komendę "start" osoba podciąga się tak, aby broda znalazła się powyżej drążka i wróciła do pozycji wyjściowej. Oceniający podaje głośno liczbę udanych podciągnieć. Dozwolona jest praca nóg oraz tułowia przy tym ćwiczeniu.

Bieg po kopercie przebiega po polu prostokątna o wymiarach 3 × 5 m. W wyznaczonych miejscach ustawia się tyczki o wysokości 160-180 cm. Kandydat po komendzie "na miejsca" zajmuje pozycję startową i na komendę "start" rozpoczyna bieg zgodnie z wyznaczonym kierunkiem (na rysunku) - A-B-E-C-D-E-A, omijając przy tym tyczki. Trasa jest do pokonania trzykrotnie. Absolutnie podczas próby nie można chwytać i przytrzymywać stojących tyczek. W przypadku jej przewrócenia kandydat musi poprawić ją i dopiero kontynuować bieg. 

Beep test, czyli próba wydolnościowa polega na bieganiu między dwoma znacznikami (liniami), oddalonymi od siebie o 20 metrów. Koniec testu następuje w momencie nieprzebiegnięcia przez testowanego 20 metrów w wyznaczonym czasie. 

Test sprawności zalicza się w momencie osiągnięcia przez mężczyzn progu co najmniej 50 pkt, przez kobiety co najmniej 46 pkt. Zaliczyć należy wszystkie zadania. 

Sprawdzian z pływania polega na przepłynięciu odcinka o długości 50 m, dowolnym stylem w czasie 90 sekund. Sprawdzian z lęku wysokości zalicza się, jeśli asekurowany kandydat wejdzie na wysokość 20 metrów po drabinie ustawionej pod kątem 75 stopni, a następnie samodzielnie z niej zejdzie po szczeblach na dół. 

Kandydat, który uzyska największą liczbę punktów, zostanie skierowany na badanie lekarskie i psychologiczne do Podkarpackiej Rejonowej Komisji Lekarskiej MSWiA w Rzeszowie. 

Wzory podań oraz wszystkie potrzebne informacje znajdziemy TUTAJ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama