reklama

Pamiętaj o tym przed wyjściem na najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach. Są zmiany

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

Pamiętaj o tym przed wyjściem na najpopularniejsze szlaki w Bieszczadach. Są zmiany - Zdjęcie główne

Połonina Wetlińska | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZanim zaplanujesz wiosenną lub letnią wyprawę na Tarnicę, Połoninę Caryńską czy Bukowe Berdo, warto poznać nowe zasady obowiązujące w Bieszczadzkim Parku Narodowym.
reklama

Bieszczadzki Park Narodowy oficjalnie rozpoczął sezon letni, który potrwa do 14 listopada. To czas największego natężenia ruchu turystycznego, kiedy najpopularniejsze szlaki – w tym te prowadzące na Tarnicę, Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską, Bukowe Berdo czy Rawki, przeżywają często prawdziwe oblężenie. Tegoroczna inauguracja sezonu przyniosła jednak nowy regulamin udostępniania Bieszczadzkiego Parku Narodowego do zwiedzania, który warto poznać przed wyruszeniem w góry.

Punkty informacyjno-kasowe: bilet i pomoc w jednym miejscu

Kluczową zmianą organizacyjną są działające od 11 kwietnia punkty informacyjno-kasowe, które rozlokowano przy wszystkich najczęściej uczęszczanych wejściach na szlaki. Są czynne codziennie i pełnią nie tylko funkcję kas biletowych, ale też punktów informacji turystycznej. Turyści mogą w nich uzyskać pomoc, mapy, a także najświeższe informacje o warunkach panujących na trasach.

reklama

 

PIK czynne codziennie do 14 listopada

  • Wołosate - Tarnica, Rozsypaniec
  • Wołosate Parking
  • Przełęcz Wyżna - Połonina Wetlińska
  • Ustrzyki Górne - Połonina Caryńska
  • Przełęcz Wyżniańska - Rawki, Połonina Caryńska
  • Muczne - Bukowe Berdo
  • Brzegi Górne - Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska
  • Ustrzyki Górne - Terebowiec,
  • Wetlina - Stare Sioło
  • Kalnica - Smerek
  • Tarnawa Niżna - ścieżka „Tarnawa Niżna - Dźwiniacz”
  • Tarnawa Wyżna - torfowiska
  • Bereżki - Przysłup Caryński
  • Górna Wetlinka - Połonina Wetlińska
  • Suche Rzeki - Przełęcz Orłowicza
 

reklama

Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie sanitariaty są jeszcze dostępne. Park informuje, że ze względu na trwający rozruch techniczny, niektóre toalety mogą być tymczasowo zamknięte. Sytuacja ma się poprawiać wraz z ociepleniem.

Bilety wstępu: nie zawsze zapłacisz kartą

Wejście na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest płatne. Bilety można kupić zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online. Jednak z uwagi na częste problemy z zasięgiem sieci komórkowej, zaleca się posiadanie gotówki – nie wszędzie terminale płatnicze działają bez zarzutu. Bilet należy zachować do kontroli, natomiast bilet parkingowy należy pozostawić za szybą auta. Brak opłaty może skutkować karą. Dla większej wygody dostępna jest również opcja zakupu biletów przez stronę www.bdpn.gov.pl, ale należy mieć przy sobie imienny dokument tożsamości, aby móc potwierdzić zakup w wersji elektronicznej.

reklama

Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody, z opłat zwolnieni są m.in. mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny.

 

Gdzie zaparkować?

Nie wszędzie można Organizacja ruchu samochodowego w sezonie letnim również podlega ścisłym zasadom. Parkowanie dozwolone jest wyłącznie na parkingach Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parkingach gminnych. Szczególnie restrykcyjne przepisy obowiązują w Wołosatem, skąd najczęściej rozpoczyna się wędrówkę na Tarnicę. W tej miejscowości obowiązuje całkowity zakaz parkowania w okolicy punktu informacyjnego.

Parkowanie pojazdów jest możliwe tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych

reklama

– przypomina Bieszczadzki Park Narodowy.

Za złamanie przepisów grożą mandaty. Szczególne ostrzeżenie dotyczy wjazdu za punkt informacyjny w Wołosatem, taka praktyka jest zabroniona i może wiązać się z konsekwencjami finansowymi.

W zasadach sporo miejsca poświęcono również kwestii gospodarowania odpadami. Choć przy punktach kasowych znajdują się kosze, Bieszczadzki Park Narodowy zachęca turystów do zabierania śmieci ze sobą. Działanie to ma na celu minimalizowanie ingerencji człowieka w środowisko naturalne i ograniczenie ryzyka przyciągania dzikich zwierząt.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo