6 stycznia w Polsce kolęduje wspólnie cała Polska. W całym kraju odbywają się Orszaki Trzech Króli, które zbierają całe rodziny do wspólnego, kolorowego korowodu.
Orszak bez zwierząt. Skąd taka decyzja?
Kolorowy orszak już w najbliższy poniedziałek przejdzie ulicami Rzeszowa. W tym roku jednak - bez udziału koni czy wielbłądów. Taka decyzja wydaje się dość zaskakująca, bo jeszcze rok temu w Rzeszowie oglądaliśmy, jak trzej królowie na swoich rumakach przemierzali ulice Rzeszowa. Wtedy przeciwników udziału żywych zwierząt w pochodzie nie było.Przewodniczący Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych poinformował, że w tym roku nie będzie żywych zwierząt. Nie wyjaśnił jednak, skąd taka decyzja. Mówi się jedynie o kwestiach bezpieczeństwa.
Orszak Trzech Króli to duże wydarzenie, często z udziałem tłumów ludzi, w tym dzieci. Obecność zwierząt, zwłaszcza większych niż konie czy wielbłądy, może stwarzać ryzyko wypadków, np. spłoszenia zwierząt czy niekontrolowanego zachowania. Takich zachowań jednak do tej pory na rzeszowskich orszakach nie zaobserwowano. W niektórych miastach mogą obowiązywać przepisy zakazujące wykorzystywania zwierząt w publicznych wydarzeniach, szczególnie jeśli mogłoby to prowadzić do ich cierpienia. W Rzeszowie takiego zakazu nie ma.
Wspólne kolędowanie
Zbiórka odbędzie się na parkingu przy hali sportowej na rzeszowskim Podpromiu. Pochód przejdzie aż do rzeszowskiego Rynku. Dla uczestników przygotowano 15 000 koron, 5 000 śpiewników i 3 000 pierników. Od kilku tygodni trwają przygotowania do tego wyjątkowego w kalendarzu wydarzenia. Głównym organizatorem orszaku 6 stycznia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
- Celem Orszaku jest przekazanie wszystkim uczestnikom radosnego przesłania Dobrej Nowiny o narodzeniu Chrystusa, radości płynącej z Ewangelii i podkreślenie uniwersalnego przesłania o miłości i pokoju. To nie tylko wydarzenie religijne, ale także edukacyjne, bo kładziemy nacisk na wszystkie wartości prorodzinne
- wyjaśnia dr Rafał Czupryk, z Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.
Historia Orszaku Trzech Króli
Orszaki Trzech Króli są organizowane w Polsce od 2009 roku. Pierwszy taki orszak zorganizowano w Warszawie, z inicjatywy środowisk katolickich i społecznych, a jego głównym celem była promocja tradycji chrześcijańskiej oraz rodzinnego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego.Tradycja ta stała się symbolem wspólnoty, celebracji wiary oraz propagowania polskiego dziedzictwa kulturowego. Orszak Trzech Króli jest organizowany w setkach miejscowości w Polsce, a także za granicą, gdzie mieszkają polskie społeczności. Jest to jedno z największych wydarzeń plenerowych w kraju, łączące elementy religijne, edukacyjne i kulturowe. W orszakach uczestniczą aktorzy-amatorzy, lokalne grupy artystyczne, szkoły i rodziny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.