Głównym celem tej inicjatywy jest określenie zagrożenia oraz wdrożenie planu działania w momencie możliwości wystąpienia powodzi. Nad rzeką Strug w Rzeszowie odbył się dziś uroczysty briefing, w której wzięli udział m.in.: Przemysław Daca -prezes Wód Polskich, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, oraz Małgorzata Wajda – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Po spotkaniu została podpisana umowa między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, który reprezentowała dyr. Małgorzata Wajda, a firmą Arcadis sp. z o.o., reprezentowaną przez dyr. Krzysztofa Kutkę.
Na wstępie podkreślono, że problem powodzi rozpoczął się w Rzeszowie na osiedlu Biała w 2010 roku. Stolica Podkarpacia, jak i inne duże miasta mają problem, by przygotować plan zagospodarowania przestrzennego.
Budowane nowe osiedla nie mają od razu zaplanowanego gospodarowania wodami opadowymi. Powinno to być tak zrobione, że całe osiedla powinny mieć własne systemy, które nie powinny trafiać do systemów kanalizacyjnych czy też przeciwburzowych, tylko powinny być na miejscu zagospodarowywane. Za dużo terenów jest zabetonowanych, za mało jest strategii i dlatego miasta, włącznie z Rzeszowem, wpadły w gigantyczną pułapkę
– podkreślił Prezes Wód Polskich, Przemysław Daca.
Wojewoda Podkarpacki, Ewa Leniart przypomniała niedawną powódź na osiedlach Słocina i Biała, która miała miejsce w 2020 roku. Jej zadaniem, należy jak najszybciej wdrożyć działania, by kontrolować napływ wód opadowych, tak aby ochronić osiedla przed możliwym zagrożeniem, a także skutkami powodzi.
Prawie 100 kilometrów rzeszowskich rzek i ich dopływów zostanie objętych koncepcją: Określenie zagrożenia powodziowego w zlewni cieków: Strug, Hermanówka, Matysówka, Młynówka, Czekaj i Rów W1”, która wskaże rozwiązania minimalizujące zagrożenie. Na ten cel Wody Polskie przeznaczyły wstępnie 1,2 mln złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.