reklama
reklama

Odkomarzanie miasta. Czy do Rzeszowa wrócą chemiczne opryski? Głosy za i przeciw

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Odkomarzanie miasta. Czy do Rzeszowa wrócą chemiczne opryski? Głosy za i przeciw - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTemat chemicznych oprysków, którymi miasto zwalczało komary, upadł w lipcu 2021 roku. Po konsultacjach uznano, że Rzeszów rezygnuje z tego sposobu walki z uciążliwymi owadami. Czy opryski wrócą? Takich planów nie ma, ale chętnie poznaliśmy zdanie mieszkańców Rzeszowa oraz radnych.
reklama

Eksperci dwa lata temu przedstawili jasne stanowisko dotyczące stosowania chemicznych oprysków na komary. Dość jasno w siedzibie Urban Labu doktorzy oraz eksperci wypowiedzieli się na temat odkomarzania. Od oprysków odeszło miasto dopiero w 2021 roku. Wcześniej odkomarzanie odbywało się w stolicy Podkarpacia, głównie późną nocą. W niektórych polskich miastach cały czas stosuje się chemiczny oprysk. Tam, gdzie komarów jest najwięcej, wręcz domagają się go mieszkańcy. 

Opinie ekspertów jednoznaczne - NIE dla oprysków

Dr hab. Łukasz Łuczaj, botanik, kierownik Zakładu Botaniki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mirosław Ruszała ze Stowarzyszenie EKOSKOP, dr Sławomir Stec z Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza, ekspert Smart City oraz przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej, Wydziału Ochrony Środowiska i Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych - wszyscy opowiedzieli się za zaprzestaniem stosowania oprysków na komary.

- Opinie ekspertów są jednoznaczne. Pokrywają się z komentarzami, które wygłaszali także mieszkańcy. Dlatego nie będziemy w Rzeszowie przeprowadzać chemicznego odkomarzania. Będziemy mocniejszy akcent stawiać na inne metody walki z komarami. Mam tu na myśli m.in. jerzyki. Sporo budek dla tych ptaków, które mogą dziennie zjeść nawet 20 tys. komarów, jest już w mieście. 

- poinformował prezydent Konrad Fijołek, przedstawiając stanowisko miasta Rzeszowa.

- Z czego wynika chęć odkomarzania? Z nieświadomości tego, że nasze działanie, które podejmujemy, ma wpływ nie tylko na to, co usuwamy. Nie ma selektywnych środków na komary. Każdy środek na komary zabija wszystkie owady – koniki polne, mrówki, muszki, osy, pszczoły…wszystkie owady bez wyjątku. Opisując obrazowo, stosując taki oprysk to tak jakby z miotaczem ognia przejść przez trawnik. Dodatkowo środki stosowane do oprysku dostają się do wody i oczywiście mają negatywny wpływ na organizmy wodne".

– mówił podczas najważniejsze w sprawie spotkania Łukasz Łuczaj, botanik z Zakładu Botaniki UR. 

Zapytaliśmy także radnego Witolda Walawendra, co aktualnie sądzi o stosowaniu oprysków. Podczas ubiegłorocznych konsultacji był wyraźnie przeciwko. Zdanie podtrzymuje.

- Dalej jestem zdania, że opryski nie działają selektywnie i zagrażają życiu m.in. pszczół, dżdżownic i innych stworzeń, które są pokarmem dla zwierząt. Tego typu opryski szkodzą też roślinności. Ponadto jednokrotny oprysk może wywołać efekt odwrotny, ponieważ populacja np. komarów bardzo szybko się odbudowuje. Mają też szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi. 

- twierdzi Witold Walawender.

Niektórzy radni są za 

Co ciekawe nie wszyscy są w tej kwestii zgodni, a odmienne stanowisko mają niektórzy radni. Zdaniem niektórych, opryski na komary, ale także kleszcze, są ważne dla zdrowia. Urzędnicy zdali się na jerzyki, skuteczne ptaki, a prezydent wysłuchał ekspertów, którzy ze względu na pożyteczne pszczoły, chrabąszcze, motyle czy dżdżownice, które także ginęłyby w oparach chemikaliów, zalecali zaprzestać stosowania oprysku. 

Na wspomnianym spotkaniu radny Sławomir Gołąb ze stowarzyszenia Rozwój Rzeszowa zwrócił uwagę na problem boreliozy, przenoszonej przez kleszcze. Gołąb, przewodniczący komisji zdrowia zaznaczył, że w 2021 roku ubiegłym roku sanepid zanotował 80 przypadków boreliozy w Rzeszowie. - Zdrowie człowieka jest najważniejsze i dlatego jestem za opryskami - skwitował radny. 

- Każdy przypadek boreliozy jest smutny i ma ogromne konsekwencje na przyszłość. Poczytałem sobie o łańcuchu pokarmowym, co je kleszcze i co kleszcze jedzą, więc gdyby ich nie było, nic strasznego by się nie stało. 

- twierdzi radny Sławomir Gołąb. 

Borelioza, kleszcze i komary

To główny argument zwolenników chemicznych oprysków. Komisja zdrowia była za tym, by przywrócić tę metodę walki z kleszczami. W Polsce od 1 stycznia do 31 maja zgłoszono 4988 przypadków boreliozy, infekcji przenoszonej przez kleszcze. Wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Kleszcze są już także w dużych miastach. Miasto postanowiło ograniczyć koszenie traw, co niestety sprzyja kleszczom, które się w nich skrywają. 

Najwięcej kleszczów w Rzeszowie na podstawie Mapy Kleszczów na Podkarpaciu jest na osiedlu Matysówka, osiedlu Staromieście, a także w Lubeni, Boguchwale i Nosówce w powiecie rzeszowskim. 

Na facebookowej grupie Sąsiedzi Rzeszów pojawiła się w ubiegłym roku ankieta dotycząca tego, czy mieszkańcy Rzeszowa chcieliby wprowadzić oprysk na Bulwarach nad Wisłokiem w Rzeszowie. Wyniki były następujące: 82% głosujących ze wszystkich 160 osób, które oddały głos, były na Tak. Problem z kleszczami i komarami jest także na osiedlu Podwisłocze, o czym poinformowała nas czytelniczka, jedna z mieszkanek osiedla.

- Ciężko jest wysiedzieć pod blokiem. Non stop trzeba odganiać się od komarów. Dzieci nie puszczamy na plac zabaw, na boisko, bo przy IV LO roi się od komarów, które uprzykrzają życie. Dziwie się też, że ratusz nie słucha mieszkańców w tej kwestii. Wyniki ankiety jasno pokazują, że ponad 3/4 ludzi chce wprowadzenia oprysków. 

- mówi pani Sylwia, nasza rozmówczyni, mieszkanka osiedla Podwisłocze. 

Z ankiet oraz komentarzy mieszkańców wynika, że rzeszowianie chcą oprysków, ale z zastrzeżeniem, by robić to w odpowiedniej porze. Mieszkańcy tłumaczą, że chcą komfortowego korzystania z miejskich atrakcji, spędzania czasu na świeżym powietrzu czy możliwości odbycia przejażdżki rowerowej bez konieczności ciągłego odganiania się od owadów. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama