Laser po raz pierwszy pracował na Podkarpaciu 24 lipca w Julinie, przy Pałacyku Myśliwskim. Budynek w najbliższej przyszłości ma przejść gruntowną renowację.
Lecz zanim ruszą prace, cały Pałacyk zostanie zeskanowy. Zostaną wykonane precyzyjne chmury punktów z georeferencją (dane przestrzenne), oraz zdjęcia lotnicze i naziemne. Na ich podstawie powstanie realistyczny, trójwymiarowy model obiektu. Dodatkowo, stworzone zostaną profesjonalne rzuty poziome i pionowe budynków, przekroje, a także zestawienia powierzchni pomieszczeń i elewacji.
Podczas pierwszego dnia, prace skanera laserowego obserwowali wicemarszałkowie województwa Piotr Pilch i Karol Ożóg, dyr. Muzeum-Zamku w Łańcucie Piotr Szopa, dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej Katarzyna Dypa, z-ca dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Zapotocki oraz dyrektor Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych Krzysztofem Popek.
W poprzedniej kadencji, w 2018 roku, gdy zostałem radnym województwa, miałem wielką ambicję wspierać rozwój PBGiTR. Chciałem, aby biuro stało się nowoczesną jednostką geodezyjną na miarę XXI wieku
- mówił Karol Ożóg.
Inicjatywa zakupu skanerów laserowych została podjęta stosunkowo niedawno. Pierwszym zakupionym urządzeniem był skaner naziemny, który planujemy wykorzystać m.in. do tworzenia metrycznych zobrazowań podkarpackich zabytków
- kontynuował dalej wicemarszałek województwa.
Karol Ożóg poinformował również, że za kilka tygodni w zasobach PBGiTR pojawi się skaner mobilny, dzięki któremu zostanie sprawdzony stan dróg na Podkarpaciu.
Pałacyk w Julinie w nowej odsłonie
Dzięki dofinansowaniu w wysokości 26,5 mln złotych z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027, Pałac Myśliwski w Julinie zostanie poddany gruntownemu remontowi.
Dokumentacja wykonana za pomocą nowego urządzenia skanującego znacząco ułatwi planowane prace remontowe
- informował wicemarszałek Piotr Pilch.
W ramach prac budowlano-konserwatorskich w Pałacu Myśliwskim zostaną przebudowane i wzmocnione niektóre pomieszczenia na parterze i piętrze, a także zostanie wyremontowana konstrukcja stropów i więźby dachowej. Przebudowane i odnowione będą również instalacje wewnętrzne i zewnętrzne (sanitarne, elektryczne).
Dzięki dofinansowaniu zostanie zakupiony niezbędny sprzęt oraz meble. Będzie również możliwa aranżacja wystawy i konserwacja zabytków, takich jak zastawa stołowa, obrazy i trofea łowieckie. Łączny koszt prac wyniesie 42,4 mln złotych, z czego dofinansowanie z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia wynosi 26,5 mln złotych. Zakończenie prac planowane jest na czerwiec 2027 roku.
Wprowadzenie nowoczesnego skanera laserowego do prac konserwatorskich w Pałacyku Myśliwskim w Julinie to krok milowy w kierunku ochrony i renowacji zabytków Podkarpacia. Dzięki zaawansowanej technologii, jaką oferuje skaner, możliwe będzie nie tylko precyzyjne odwzorowanie obecnego stanu obiektu, ale także stworzenie szczegółowych planów remontowych, które przyczynią się do przywrócenia pałacu do jego dawnej świetności
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.