reklama

Noc Muzeów 2025 w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Noc Muzeów 2025 w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
53
zdjęć

Noc Muzeów w Rzeszowie | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRzeszów nie spał – 17 maja 2025 roku miasto tętniło życiem podczas Nocy Muzeów. Blisko 20 instytucji otworzyło swoje drzwi po zmroku, zapraszając mieszkańców i turystów na wyjątkowe spotkania ze sztuką, historią i nauką. Wystawy, koncerty, warsztaty i nietypowe atrakcje przyciągnęły tłumy, które odkrywały Rzeszów z zupełnie nowej perspektywy.
reklama

W sobotę, 17 maja 2025 roku, Rzeszów po raz kolejny zamieni się w wielką przestrzeń kulturalnych odkryć, a wszystko to za sprawą wyjątkowego wydarzenia — Nocy Muzeów. Między godziną 19:00 a 24:00 aż 19 instytucji kulturalnych otworzy swoje drzwi dla wszystkich spragnionych wiedzy, inspiracji i dobrej zabawy. Tegoroczna edycja to nie tylko wystawy i koncerty — to wieczór pełen historii, sztuki, spotkań z ekspertami, warsztatów i niepowtarzalnych wrażeń, który sięga również poza Rzeszów, zapraszając do Jasionki.

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19, zwiedzający będą mogli zobaczyć galerie malarstwa europejskiego i polskiego, wystawę rzemiosła artystycznego oraz kolekcję poświęconą żołnierzowi polskiemu w latach 1914–1945. Wystawa czasowa pt. „Broń i barwa w wersji mikro” zainteresuje miłośników militariów i modelarstwa. Dodatkowo zaplanowano warsztaty malarskie inspirowane twórczością Olgi Boznańskiej oraz prelekcję dra Piotra Szaradowskiego o modzie początku XXI wieku.

reklama

Niedaleko, przy ul. Rynek 12, Muzeum Historii Miasta Rzeszowa zaprezentuje wystawy „Sześć wieków Rzeszowa” oraz „120 lat CWKS Resovia”, a chętni będą mogli posłuchać opowieści muzealników podczas specjalnych spacerów o godzinie 20:00 i 22:00.

W Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli czekać będzie wystawa „Na co dzień i od święta” oraz jubileuszowa ekspozycja „Skarbony pamięci”. Atrakcją wieczoru będzie przymierzalnia strojów rzeszowskich oraz wykład o hafcie kościelnym połączony z warsztatami z udziałem Koła Hafciarskiego „Kotulanki”.

reklama

Miłośników dziecięcych wspomnień przyciągnie Muzeum Dobranocek, gdzie zadebiutuje wystawa o „Flintstonach” i Misia Uszatka. Dzieci (i dorośli!) wezmą udział w warsztatach archeologicznych i animacyjnych oraz obejrzą bajki w muzealnym kinie.

Fanów techniki zachwyci oferta Muzeum Techniki i Militariów, które wyjątkowo zaczyna wydarzenie już od 14:00. Oprócz klasycznych wystaw sprzętu wojskowego, AGD i RTV, czekają przejażdżki pojazdami militarnymi, pokazy dynamiczne oraz strefa gastronomiczna.

Muzeum Diecezjalne przy ul. Zamkowej 4 zaprezentuje sztukę sakralną oraz wystawy współczesnych artystów węgierskich, w tym wyjątkowy Tryptyk Błogosławionej Rodziny Ulmów autorstwa Mateusza Środonia.

reklama

W Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa obejrzymy wystawy „Trzy pokoje” oraz przegląd fotografii polskich fotografek z 2024 roku, natomiast w Galerii r_z / ORz ZPAP będzie można obejrzeć projekcje krótkich form filmowych pod wspólnym tytułem „Anatomia procesu”.

Biuro Wystaw Artystycznych przedstawi prace Małgorzaty Karp-Soi oraz Jerzego Tomali, świętującego 50-lecie twórczości, zaś Rzeszowski Dom Sztuki zaprezentuje malarstwo Weissa, Karpińskiego i Wygrzywalskiego z okazji 150. rocznicy ich urodzin.

reklama

Podziemia Rzeszowskich Piwnic wypełnią się obrazami historii w wersji multimedialnej, a zwiedzaniu będzie towarzyszyć grupa rekonstrukcyjna Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego.

Wojewódzki Dom Kultury zaprosi na koncert zespołu Somethingski Trio, wystawę malarstwa oraz szereg atrakcji edukacyjnych, w tym mobilne planetarium i FabLab.

W Sali Muzealnej Energetyki Podkarpackiej obejrzymy zabytkowe liczniki i urządzenia elektryczne, a o 20:30 spektakularnie zagrzmi Transformator Tesli. Będzie też pokaz generatora Van de Graaffa i ekspozycja specjalistycznych pojazdów energetycznych.

Uniwersytet Rzeszowski, a dokładnie Wydział Sztuk Pięknych, zaprosi do swoich pracowni, gdzie odbędą się warsztaty, prezentacje, projekcje filmowe, a także konsultacje dla kandydatów na studia artystyczne.

Instytut Pamięci Narodowej przygotował projekcje filmowe, wykłady i warsztaty edukacyjne, m.in. o polskich sanitariuszkach i ich odwadze. Będzie też można zagrać w edukacyjne gry historyczne i kupić publikacje IPN w promocyjnych cenach.

W Teatrze Maska będzie można zwiedzić Pracownię Dżepetta i wystawę poświęconą spektaklowi „Księga Dżungli”.

Z kolei Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei od godziny 15:00 zaprosi na pokazy pociągów, prezentację działania pługa odśnieżnego oraz wystawy związane z historią kolejnictwa.

Nie zabraknie też literackich emocji. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zamieni się w tętniącą życiem strefę technologii, literatury i rozrywki. Silent disco, strefa VR, druk 3D, rodzinna gra terenowa, mapping i słodki finał o 23:30 to tylko część atrakcji.

Wydarzenie sięgnie również poza granice Rzeszowa. W Zielonym Kompleksie Dwór Ostoya w Jasionce odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Wachlarz Hrabiny Czosnowskiej”, wręczenie nagród w konkursie szkolnym oraz wspólny taniec – polonez wszystkich uczestników.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo