Urząd Wojewódzki w Rzeszowie zapowiedział, że na całym Podkarpaciu 1 sierpnia o godzinie 17:00 zawyją syreny. Syreny mają na celu upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz oddanie hołdu jego uczestnikom i ofiarom cywilnym.
78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie w Rzeszowie godnie uczczona, ale bez dźwięku syren. Jesteśmy miastem przygranicznym, mamy u siebie wielu uchodźców z Ukrainy. Alarm będzie się im jednoznacznie kojarzyć z wojną. Nie chcę powodować niepokoju ani paniki
- pisze za pośrednictwem Twittera Konrad Fijołek.
Rzeszów kolejny raz nie włączy syren. W Kwietniu 2022 roku Ratusz wstrzymał się od ich uruchomienia, tłumacząc ten fakt obecnością uchodźców z Ukrainy. Syreny miały zawyć 10 kwietnia br. w 12 rocznicę katastrofy smoleńskiej.
W Rzeszowie 1 sierpnia odbędą się obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości zaczną się o godzinie 17 przy placu im. Armii Krajowej przed pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK Podokręg Rzeszów. Obchody zakończy msza święta o godz. 19:00 w kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji poległych i pomordowanych powstańców oraz ludności cywilnej Warszawy.
Decyzja o niewłączeniu syren w czasie godziny "W" nie spodobała się wielu komentującym wpis prezydenta na portalach społecznościowych. Działacz Konfederacji Jacek Ćwięka skomentował ten fakt dobitnie słowem - hańba. "Panie Fijołek miasto Rzeszów to jest Polska. W Powstaniu Warszawskim uczestniczyło też wiele osób z Rzeszowa i regionu. Należy się im pamięć i cześć!"- pisał wczoraj asystent Grzegorza Brauna. Jeżdżą karetki, policja i straż ogniowa na sygnałach, wyją syreny Ochotniczych Straży Pożarnych i nic się nie dzieje. Tylko jak trzeba uczcić Powstanie, to nagle jest wielki giewałt. - pisze internauta.
Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zbrojnie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim wystąpiła Armia Krajowa w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Byłą to największa operacja militarna Armii Krajowej.
Historycy szacują, że w czasie Powstania zginęło od 150 do 200 tysięcy warszawiaków. Podczas systematycznego mordowania mieszkańców dzielnic Warszawy śmierć poniosło około 63 tysiące osób. Pozostała część cywilów zginęła w czasie działań bojowych
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.