Firma pragnie zrewolucjonizować obecny przemysł wytwarzania baterii poprzez wprowadzenie nowej technologii produkcji która będzie stanowić bazę do dalszego rozwoju dla baterii w przyszłości
– informuje firma The Batteries.
Komisja Europejka uznała projekt jako jeden z najbardziej innowacyjnych w całej Europie. Zaznaczyła także ze ma duży potencjał rynkowy i dodatkowo odznaczyła certyfikatem „Seal of Excellence” (jest to konkurs skierowany do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Nasza koncepcja pozwala zmierzyć się z głównym wyzwaniem związanym z produkcją baterii cienkowarstwowych - znacznie zmniejszyć koszty wytwarzania a zatem sprawić, żeby innowacyjne baterie były bardziej dostępne cenowo. W rezultacie zaawansowane baterie mogą być szeroko stosowane w laptopach, smartfonach, inteligentnych zegarkach i innych urządzeniach. Funkcjonalny prototyp linii produkcyjnej został ukończony. Prototypy (próbki demo) zaawansowanych ogniw bateryjnych zostały wyprodukowane. W ciągu najbliższych 3 lat planujemy rozpocząć masową produkcję i sprzedaż cienkowarstwowych akumulatorów bezpośrednio dla producentów
– można przeczytać na stronie internetowej Aeropolis Podkarpacki Part Naukowo-Technologiczny.
Światowa rewolucja? Dlaczego?
Technologia produkcji baterii cienkowarstwowych nad którą pracują w Rzeszowie pozwoli wykorzystać w procesie tworzenia materiał w postaci krystalicznej. Dzięki temu możliwe jest stworzenie specjalnego akumulatora, który będzie pozbawiony dodatkowych środków chemicznych. Ma mieć także większą gęstość energetyczną na poziomie 1200 Wh/I. Wynik ten jest prawie dwukrotnie lepszy niż ten otrzymywany obecnie.
Dłuższa żywotność baterii, chociażby w naszych smartfonach
Pomysł przedstawiony przez firmę The Batteries skupia się także na maksymalnym wydłużeniu żywotności baterii. Akumulatory litowo-jonowe lub litowo-polimerowe są do wyrzucenia po około 2 tys. ładowań, zaś te stworzone przy użyciu „rzeszowskiej technologii” wytrzymają od 10 do 25 tys. ładowań. W przeliczeniu na lata jest to prawie 68 lat ciągłego użytkowania produktu przy założeniu, że baterie ładujemy raz dziennie. Według twórców tej technologii stopień degradacji po 10 tys. ładowań wynosi ledwie 5%.
Zwykła bateria, którą obecnie mamy w telefonach przeżywa 1-2 tys. cykli ładowania, bateria cienkowarstwowa przeżywa 10–20 tys. My w laboratoriach mamy taką baterie, którą cięgle testujemy. Ona ma już 25 tys. cykli ładowania i spadek jakości jest rzędu 17%
- mówi Jacek Błoński, przewodniczący Rady Nadzorczej The Batteries.
Od 0 do 100% w 8 minut
Wzrośnie także szybkość ładowania. Uzupełnianie energii od 0 do 100% zajmie zaledwie 8 minut. Akumulator ma być także bardziej odporny na zewnętrzne działania środowiskowe. Ma bez problemu pracować w zakresie temperatur od -40 do 170 stopni C – choć w przypadku dolnej granicy z pewnym spadkiem pojemności.
Zalety akumulatorów cienkowarstwowych
Baterie cienkowarstwowe (TFB-thin film batteries) charakteryzują się większą pojemnością (o około 100%),
- są bezpieczniejsze (nie ma ryzyka eksplozji w wyniku oddziaływania mechanicznego lub wysokiej temperatury),
- ich czas ładowania jest kilkukrotnie niższy niż baterii Li-Po i Li-Ion (najbardziej powszechne typy baterii).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.