Reklama

Poinformuj gminę, czym ogrzewasz mieszkanie. Inaczej posypią się kary pieniężne

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Poinformuj gminę, czym ogrzewasz mieszkanie. Inaczej posypią się kary pieniężne  - Zdjęcie główne

Wniosek należy zgłosić do 30 czerwca | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do 30 czerwca musimy poinformować, czym ogrzewamy nasze domy. Obowiązek dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeżeli, wyznaczonym czasie, nie złożymy deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, możemy zapłacić karę. I to nie małą.

Obowiązek poinformowania gminy mają właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Kara, za niezłożenie dokumentów w czasie, wynosi od 500 do 5000 złotych.

Jak informuje portal samorzad.infor.pl, w deklaracji musimy wykazać również kominek, a nawet kuchnię węglową. Zresztą sam katalog, co należy zgłosić, jest bardzo pojemny. Obejmuje m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, wolnostojące, w tym tzw. kozy, pompy ciepła, sieć ciepłowniczą, instalację fotowoltaiczną, kolektor słoneczny oraz ogrzewanie elektryczne. Deklaracji osobiście nie składają mieszkańcy bloków, ponieważ zrobi to za nich zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego poinformował, że do 9 marca 2022 roku, liczba deklaracji wyniosła 2 399 994. Deklarację można składać w formie elektronicznej (na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu.) lub papierowej. W tym przypadku wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).

Portal samorządowy informuje, że zgodnie z ustawą o termomodernizacji deklaracja zawiera takie informacje jak:

  • imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
  • adres nieruchomości, w której obrębie eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
  • informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy