reklama

Wszystkich Świętych w Rzeszowie. Miejsce Pamięci Narodowej na cmentarzu na Staroniwie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na wzniesieniu, ponad aleją Witosa w Rzeszowie, położony jest cmentarz staroniwski. To tutaj znajduje się zbiorowa mogiła 44 osób. O zabitych, w dniu Wszystkich Świętych, pamiętają mieszkańcy - modlą się za tragicznie zmarłych i palą znicze.
reklama

Miejsce Pamięci Narodowej na cmentarzu na Staroniwie

Na cmentarzu znajduje się ważne miejsce historyczne. W rogu cmentarzyska znajduje się zbiorowa mogiła 44 osób w wieku 16-53 lat, mieszkańców dawnej wsi Staroniwa (dziś dzielnica Rzeszowa). 1 czerwca 1943 roku, funkcjonariusze policji i żandarmeria niemiecka pod dowództwem Ottona Weissa rozstrzelali grupę 46 Polaków, w tym 44 mieszkańców wsi. Był to odwet Niemców za akcję żołnierzy KEDYW-u (dywersyjnego oddziału Armii Krajowej), którzy uszkodzili stację transformatorową położoną w rejonie dzisiejszej ul. Bohaterów. 

Jak podają źródła historyczne, w pacyfikacji wzięło udział ponad 100 Niemców, którzy otoczyli wieś i przeprowadzili rewizje w domach. Niemieccy żołnierze wyciągnęli mieszkańców z ich domów i strzałem w tył głowy wykonali na nich egzekucję.

To nie jedyne tragiczne wydarzenie związane ze Staroniwą

Pod koniec XIX wieku powstała tu stacja kolejowa Rzeszów-Staroniwa (obecnie administracyjnie przypisana jest do osiedla Pułaskiego). Stąd w 1942 roku do obozu zagłady w Bełżcu wywieziono transportami kolejowymi kilkanaście tysięcy mieszkańców rzeszowskiego getta.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama