Reklama

Miasto Rzeszów znalazło się w grupie pionierów utworzenia SCT

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Miasto Rzeszów znalazło się w grupie pionierów utworzenia SCT - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Polsce małymi krokami do miast zostaje wprowadzana Strefa Czystego Transportu (SCT). Kraków już podjął decyzje o utworzeniu takiej strefy, Rzeszów zaś jest w grupie miast pionierów. SCT mają powstać w Stolicy Innowacji do 2030 roku.

Kraków jest pierwszym miastem w całej Polsce, które zadeklarowało stworzenie Strefy Czystego Transportu. Uchwała została podpisana w listopadzie 2022 roku przez krakowskich radnych. Obszar niskoemisyjny będzie obowiązywał tam od 1 lipca przyszłego roku i będzie obowiązywał do granic administracyjnych stolicy Małopolski. Ograniczenia będą wprowadzane etapami, aż w lipcu 2026 roku do Krakowa wjadą wyłącznie pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie EURO 3, a w przypadku pojazdów z silnikami Diesla o minimalnej normie EURO 5.


Czym jest Strefa Czystego Transportu?


SCT to obszar, po którym w sposób swobodny mogą poruszać się tylko pojazdy, które spełniają odpowiednie normy dotyczące emisji spalin. Dzięki temu dochodzi do redukcji zanieczyszczenia powietrza. W wyznaczonym obszarze mogą poruszać się pojazdy z napędem benzynowym i dieslowskim. Jedynym kryterium, które musi spełnić każdy samochód to odpowiednia norma emisji spalin EURO. Dla pozostałych pojazdów, które zanieczyszczają powietrze w znacznym stopniu, wjazd do strefy i poruszanie się po niej są zabronione. SCT to obszar miasta odpowiednio wybrany i oznakowany.


Jak będzie to wyglądać w Rzeszowie?


Rzeszów aktualnie znajduje się wśród ponad 100 unijnych miast, które do 2030 roku planują wprowadzić SCT. W 8 lat będę starać się przeprowadzić rewolucje komunikacyjną w obrębie swoich miast. W ubiegłym roku rozpoczęły się badania, których efektem będzie opracowanie modelowania transportowego dla naszego miasta, a także dla terenów Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego, na najbliższe lata. Badania prowadzą naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.


Dzięki tym badaniom powstanie model, w oparciu o który będzie można symulować, jak poszczególne działania – rozwiązania komunikacyjne zmieniają i poprawiają mobilność w mieście. Badania zakończą się w pierwszej połowie tego roku

– wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta.


W Europie jest ich ponad 300


Strefy te zostają wprowadzane, aby ograniczyć negatywny wpływ spalin, które znacznie pogarszają jakość powietrza. Wjazd pojazdów do istniejących SCT jest reglamentowany i odbywa się za dużymi opłatami. Tak jest np. w Oslo. przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu ub. r. Krajowy Plan Odbudowy dla Polski zakłada, że w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie stwierdzone zostanie przekroczenia normy zanieczyszczeń powietrza, mają powstać strefy czystego transportu. Natomiast polska ustawa o elektromobilności zezwala na tworzenie stref we wszystkich gminach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy