Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prognozowane burze mogą się pojawić w naszym regionie już we wtorek (21 maja) od godz. 13:00. Miejscami będą im towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 25 mm. Nie zabraknie także silnych porywów wiatru, którego prędkość wyniesie do 65 km/h. Co więcej, lokalnie może się pojawić grad. Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia związane z burzową pogodą obowiązuje co najmniej do godz. 18:00.
Prognozy na kolejne dni również są mocno niepokojące. Zgodnie z informacjami IMGW, od środowego do czwartkowego poranka obowiązywać będzie drugi stopień ostrzeżenia burzowego z opadami sięgającymi od 35 mm do nawet 55 mm. Porywy wiatru mogą wówczas osiągać od 85 km/h do nawet 115 km/h. Takie podmuchy mogą powodować wyrywanie drzew, łamanie gałęzi, a także niszczenie mniej trwałych konstrukcji. Burze mogą się pojawić także w czwartek i piątek i mogą potrwać aż do sobotniego poranka.
Dla mieszkańców Podkarpacia oznacza to konieczność podjęcia środków ochronnych, szczególnie w rolnictwie i ogrodnictwie, a także tych związanych z własnym bezpieczeństwem. Zaleca się, aby nie przebywać wówczas na otwartej przestrzeni, a także unikać przebywania w otoczeniu drzew i miejsc, w których przenoszone wiatrem przedmioty mogą sprawiać zagrożenie.
Jednocześnie eksperci IMGW wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w podkarpackich rzekach. Taka sytuacja będzie występowała na obszarze zlewni dopływów Wisły po Dęblin oraz zlewni Strwiąża.
W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich
- przekazuje IMGW.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.