Instytut Pamięci Narodowej w lipcu przeprowadził badania w postaci poszukiwań ludzkich szczątek. Pewnego dnia nadeszło przełomowe odkrycie. O ustaleniach w śledztwie poinformował Andrzej Pozorski, dyrektor komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego. IPN poszukiwał świadków, którzy mogli wiedzieć, co działo się w Zamku Lubomirskich w Rzeszowie po roku 1944.
- Biegli z zakresu kryminalistyki i archeologii wraz z prokuratorem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wspólnie przystąpili do przeprowadzenia na terenie zamku oględzin miejsca, co do którego zebraliśmy materiał dowodowy. Zachodziło uzasadnione podejrzenie, że są tam pochowane szczątki osób, które zostały zamordowane przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, kiedy funkcjonowało tu więzienie karno-śledcze
- przekazał wówczas prokurator Andrzej Pozorski, zastępca Prokuratora Generalnego i dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Prokurator Artur Grabowski naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie, przekazał PAP-owi informacje związane ze znaleziskiem ludzkich szczątek na terenie zamku. Znajdowały się w narożniku, na wysokości ul. Szopena i al. Lubomirskich.
- Leżały około półtora metra od krawędzi budynku. Podczas wstępnych oględzin stwierdzono, że to są szczątki mężczyzny. Na tym etapie nie wiadomo jednak, czy to była ofiara komunistycznego terroru. To są żmudne prace, wymagają czasu
- przekazał prokurator Grabowski.
Na miejscu odnaleziono same kości, bez żadnych przedmiotów. Kości leżały w ziemi. Przeprowadzone badania mają ujawnić czas zgonu i powód śmierci. Gorszy problem pojawi się z ustaleniem tożsamości, ale jest prawdopodobieństwo, że uda się to ustalić. Szczątki zostały zabezpieczone i przekazane do badań genetycznych. IPN ma wkrótce poinformować o wynikach badań.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.