Reklama

Linia energetyczna Rzeszów - Chmielnicki zostanie wznowiona po 20 latach zawieszenia

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Linia energetyczna Rzeszów - Chmielnicki zostanie wznowiona po 20 latach zawieszenia - Zdjęcie główne

Ponowne uruchomienie linii ma potrwać kilka tygodni | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za kilka tygodni ma ruszyć nieczynna od 20 lat linia energetyczna, która łączy Rzeszów z miastem na Ukrainie. Podczas konferencji E23: PL FOR UA "Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości", która miała miejsce 15 marca ustalono szczegóły wznowienia dostaw energii.

Podczas konferencji przedstawiciele polskiego rządu podjęli decyzje o wznowieniu nieczynnej linii energetycznej Rzeszów-Chmielnicka Elektrownia Jądrowa. Dostawy energii mają ruszyć już za kilka tygodni. Pierwsze przesłanki o ponownym uruchomieniu linii można było usłyszeć już jesienią zeszłego roku. Przedstawiciele władz Polski i Ukrainy poinformowali wtedy o rozpoczęciu prac remontowych, które umożliwiłyby ponowny przepływ energii pomiędzy dwoma ośrodkami. 

Na konferencji zostały zainicjowane pewne działania 

W środę 15 marca w Warszawie miała miejsce konferencja E23:PL FOR UA „Partnerstwo polsko-ukraińskie w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego przyszłości” podczas, której debatowali przedstawiciele władz z Polski i Ukrainy wraz z ekspertami. Tematem obrad był rozwój branży energetycznej i podjęcie naocznych działań, które są konieczne w związku z zaistniałą sytuacją za naszą wschodnią granicą.

W trakcie konferencji głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który potwierdził, że prace nad przywróceniem linii energetycznej Rzeszów-Chmielnicki trwają.

Już dzisiaj dokonujemy ogromnych wysiłków z naszymi ukraińskimi partnerami, aby tym połączeniem mógł płynąć prąd.Sześć miesięcy temu rozmawialiśmy o imporcie prądu do Polski, 3 miesiące temu z kolei o eksporcie energii na Ukrainę z uwagi na rosyjskie bombardowania na infrastrukturę krytyczną. Dzisiaj znowu rozmawiamy o transferze energii do Polski. To połączenie może w uniwersalny sposób służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego obu naszych państw

- podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Wszytsko ma potrwać kilka tygodni 

Połączenie elektroenergetyczne Chmielnicki-Rzeszów ma być gotowe w ciągu kilku tygodni. Podczas wspomnianej konferencji mówił o tym pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Mateusz Berger. Linia ma być przystosowana z napięcia 750 kV do 400 kV.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy