Reklama

Stypendia i nagrody dla sportowców z Podkarpacia. XIV Gala Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport W hali Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie odbyła się XIV Gala Sportu Młodzieżowego Województwa Podkarpackiego. Wręczono na niej stypendia sportowe oraz nagrody dla zawodników, trenerów i działaczy za osiągnięcia w działalności sportowej w 2022 roku.

Nagrody i stypendia wręczał młodym sportowcom między innymi marszałek Władysław Ortyl, obecna była również wojewoda podkarpacki Ewa Leniart,  wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, radny województwa Andrzej Ćwierz, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski oraz dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego Wojciech Czarny.

W tym roku przyznano 199 stypendiów oraz 93 nagrody dla 7 działaczy, 61 trenerów i 25 zawodników. 

- W szczególny sposób staramy się nagradzać zawodników i trenerów – autorów największych sukcesów sportowych. Wśród uczestników dzisiejszej gali mamy przedstawicieli różnorodnych dyscyplin sportowych, zarówno tych olimpijskich, jak i nieolimpijskich. Dziękuję wszystkim za miesiące i lata treningów, które poprzedziły każdy wasz sukces.

– mówił marszałek Władysław Ortyl.

- Ta gala jest formą podziękowania za państwa sukcesy i działalność w dziedzinie sportu. Uważam, że nie ma lepszych ambasadorów naszego województwa niż sportowcy. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy sprawiają, że sport na Podkarpaciu kwitnie. Wszystkim uhonorowanym oraz tym, co osiągnęli sukces serdecznie gratuluję i życzę wielu kolejnych sukcesów, bo sportowiec to człowiek wyjątkowy, który potrafi osiągać sukcesy. 

- mówiła wojewoda Ewa Leniart. 

Do największych sukcesów podkarpackiego sportu w minionym roku należy zaliczyć przede wszystkim:

  • Dwa srebrne i brązowy medal Mistrzostw Świata oraz srebrny medal Mistrzostw Europy w chodzie sportowym Katarzyny Zdziebło
  • Brązowy medal Mistrzostw Europy w biegu na 800 m Anny Wielgosz,
  • Medale zdobyte na World Games (Światowych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich) - Iwona Nieroda-Zdziebko zdobyła srebrny medal w kickboxingu, a Magdalena Macios brązowy w sumo,
  • Złoty medal Mistrzostw Świata Niewidomych i Słabowidzących w strzelectwie sportowym wywalczony przez Barbarę Moskal
  • Srebrny medal Mistrzostwa Świata Juniorów w tenisie stołowym zdobyty przez Alana Kulczyckiego
  • Srebrny medal Alana Ważnego na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy  w tenisie ziemnym
  • Liczne medale Mistrzostw Europy w sumo i modelarstwie lotniczym i kosmicznym.
 

Stypendia i nagrody to bezpośrednie wsparcie finansowe dla zawodników, trenerów i działaczy. Największy strumień środków z budżetu województwa płynie jednak do okręgowych związków sportowych z przeznaczeniem na organizację szkolenia młodych sportowców będących w kadrach wojewódzkich oraz ich udział w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. W 2022 roku na sport dzieci i młodzieży wydatkowano prawie 2,2 mln. W 2023 roku środki te wzrosły do prawie 3,3 mln zł.

W 2022 roku województwo dofinansowało również realizację programów rozwoju sportowego dzieci i młodzieży, z których część realizowana jest również w tym roku. Łączne dofinansowanie programów wyniosło ponad 860 tys. zł. Wśród dofinansowanych zadań znalazły się: Program pt. „Akademia Małych Zdobywców” (rok szkolny 2022/2023), Sub-Carpatian Swim – Podkarpacki program pływania (2022-2023), Program Rozwoju Narciarstwa w Województwie Podkarpackim (2022-2023), Szachy w Podkarpackich szkołach – do końca 2022 r., Program Rozwoju badmintona w województwie podkarpackim – Shuttle Time – do końca 2022 r.

W 2023 roku województwo podkarpackie jest gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych. W 2022 z budżetu województwa na przygotowania do organizacji Olimpiady wydatkowano środki finansowe w wysokości 990 tys. zł, w tym prawie 710 tys. zł na zakup sprzętu do obiektów sportowych, na których odbywają się zawody finałowe.

źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy