Reklama

Likwidacja linii nr 37. Mieszkańcy: Protestujemy, bo takimi działaniami skazują nas na transport własny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Klimek

Likwidacja linii nr 37. Mieszkańcy: Protestujemy, bo takimi działaniami skazują nas na transport własny - Zdjęcie główne

Mieszkańcy protestują w związku z likwidacją linii 37 | foto Dominika Klimek

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy osiedla Budziwój ślą protesty do władz miasta w związku z likwidacją linii nr 37. Zakończenie kursów tej linii wprowadzi spore utrudnienia w codziennych czynnościach takich jak np. dojazd do pracy czy szkoły.

Linia nr 37 łączy ulicę Trembeckiego z Hermanową, przejeżdża przy tym przez około 8-tysięczne osiedle Budziwój. Linia ta obsługiwana jest przez MPK. Zarząd Transportu Miejskiego, który odpowiada w Rzeszowie za organizację komunikacji miejskiej od 8 maja chce ją zlikwdować. Ta decyzja spotkała się ze znaczym oporem mieszkanców osiedla. Likwidacja "trzydziestki siódemki" jest częścią wielkiej reorganizacji 21 miejskich linii autobusowych.

Miasto zachęca do częstszych przesiadek

Rzeszowski ZTM swoją decyzję argumentuje "urealnieniem czasów przejazdów międzyprzystankowych". Chce w ten sposób zniwelować ciągle obecny problem z opóźnieniami autobusu oraz zachęcić pasażerów do częstszych przesiadek pomiędzy liniami. Zarząd Transportu Miejskiego poprzez likwidację linii nr 37 chce także zespolić ze sobą linie autobusowe, które kursują wspólnymi ciągami komunikacyjnymi.

Zamiast 37 dłuższa trasa 8

W ramach rekompensaty za likwidację linii nr 37 zostanie wydłużona trasa linii nr 8. Trasa zostanie wydłużona na odcinku Sikorskiego - Hermanowa. Ten pomysł, jednak nie przypadł do gustu mieszkańcom Budziwoja. Uważają, że jest to "dramatyczne" rozwiązanie całej sytuacji.

Protestujemy, bo takimi działaniami skazują nas na transport własny. Linia nr 8 nie jedzie prosto przez Sikorskiego, tylko opłotkami. Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w jej rozkładzie wydłuży to czas dojazdu o dodatkowe przystanki. Bez 37 nie będziemy w stanie bezpośrednio dojechać np. na Rejtana czy Lwowską ze względu na to, że inny autobus tam nie dojeżdża

- mówi pan Mariusz, mieszkaniec osiedla Budziwój.

Studiuję na Uniwersytecie Rzeszowskim na kampusie przy ul. Rejtana i martwi mnie likwidacja 37, ponieważ będę musiał jakoś z codziennymi przesiadkami dostawać się na zajęcia, a wszyscy wiedzą, że przesiadki potrafią być uciążliwe

Powstała internetowa petycja

Twórczynią petycji jest pani Marzena Florczak-Pająk. Autorka pomysłu stworzyła internetową petycję przeciwko likwidacji linii 37. Na dzień (3 kwietnia 2023 roku) petycję poparło już 966 osób a ich liczba ciągle rośnie. podpisy zbierano także przed kościołem na osiedlu i w sklepach. Plan usunięcia 37 z rozkładu jazdy miejskich autobusów oprotestowało łącznie ponad 1800 osób. Petycja trafiła już do Zarządu Transportu Miejskiego.

Likwidacja 37 = szybszy dojazd

Dojazd z centrum miasta do Budziwoja będzie szybszy niż w tej chwili 37. „Ósemka” z Hetmańskiej pojedzie na Lisa Kuli i Cieplińskiego. Ci, którzy potrzebują dojechać do ulicy Szopena i Targowej, będą zmuszeni do przesiadki

– przyznała na antenie Radia Rzeszów Beata Cynkarz, wicedyrektor ZTM w Rzeszowie.

ZTM obiecuje, że linia nr 8 w dni robocze będzie kursowała co 30 minut (łącznie daje to 36 kursów). W soboty i niedziele będzie to 19 kursów co godzinę. Z analizy ZTM wymika, że "ósemka" rano będzie jeździła 8 minut dłużej, a po południu 6 minut. Natomiast twierdzi, że opóźnienia spowodowane przedłużeniem trasy odczuwalne będą tylko na tym odcinku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy