reklama

Lekcje religii w liceum w Rzeszowie ograniczone do minimum. To zapobiegnie wypisywaniu się z przedmiotu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Lekcje religii w liceum w Rzeszowie ograniczone do minimum. To zapobiegnie wypisywaniu się z przedmiotu? - Zdjęcie główne

Z prośbą o ograniczenie liczby lekcji religii w planie lekcji uczniów 3 i 4 klasy zwrócili się szkolni katecheci | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie w klasach trzecich i czwartych ograniczy lekcje religii dla swoich uczniów do jednej jednostki tygodniowo, zamiast dwóch. To wspólna inicjatywa katechetów oraz dyrektor szkoły, Danuty Stępień.
reklama

To reakcja na masowe wypisywanie się z religii przez uczniów. Pomysł ten ma na celu zapobiegać zwolnieniom z tego przedmiotu. Od nowego roku szkolnego 2023/2024, uczniowie IV Liceum w Rzeszowie, mają mieć tylko jedną godzinę religii w tygodniu. Zgodził się na to i podpisał stosowne dokumenty biskup Jan Wątroba. 

Z prośbą o ograniczenie liczby lekcji religii w planie lekcji uczniów 3 i 4 klasy zwrócili się szkolni katecheci. Katecheta diecezjalny szkoły, Marek Winiarski, sam wyszedł z taką inicjatywą. Stwierdził on wraz ze szkolnymi katechetami, że trzeba wprowadzić określone zmiany. Z jakiego powodu? Wyjaśnia nam dyrektor placówki, Danuta Stępień.

- Ograniczyliśmy liczbę zajęć z religii do jednej jednostki tygodniowo. Katecheci stwierdzili, że będzie to dobre rozwiązanie, mając na uwadze spore obciążenie uczniów dużą ilością nauki z pozostałych przedmiotów. Podobne rozwiązania stosuje się w mniejszych miejscowościach na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce, na przykład w Łodzi. Wielu uczniów rezygnuje z lekcji religii. Wprowadziliśmy rozwiązanie, które może temu zapobiec. 

- tłumaczy Danuta Stępień, dyrektor IV LO w Rzeszowie. 

Temat religii w szkole jest ostatnio bardzo popularny. Z roku na rok ubywa tego przedmiotu nie tylko w ograniczonej liczbie zajęć lekcyjnych, ale często i całkowicie eliminuje się go z placówek edukacyjnych. Paręnaście lat temu był z tym problem. Jeśli rezygnowaliśmy z lekcji religii, wówczas trzeba było uczęszczać na lekcję etyki. Często organizowaną poza planem lekcji, późnymi popołudniami lub nawet w weekendy. Wtedy też wielu rodziców nie chciało obciążać swoich dzieci dodatkowym przedmiotem po lekcjach. Obecnie mamy spore zmiany. Szkoły same świadomie często rezygnują z lekcji religii, albo ją ograniczają. 

Dyrektorzy reagują i żeby nie było problemów z uczniami, którzy się z religii wypisują, organizują zajęcia na początku lub na końcu w planie lekcji, choć nie mają takiego obowiązku. - Wcale nie zdziwiłbym się, gdyby nagle okazało się, że dyrektorzy przez kuratorów są poddawani presji, by plany zajęć były układane tak, żeby niejako podprogowo wymusić obecność na religii - twierdzi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w rozmowie z wp.pl.

Czy lekcje religii są obowiązkowe? W szkołach podstawowych - na życzenie rodziców. W szkołach ponadpodstawowych - na życzenie bądź rodziców, bądź samych uczniów po osiągnięciu pełnoletności. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama