reklama
reklama

Kto został przyłączony do miasta jako pierwszy, a kto jako ostatni? [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRzeszów zwany też Stolicą Innowacji to około 190-tysięczne miasto wojewódzkie, które ostatnio obchodziło 669 lecie istnienia. Decyzją Rady Ministrów, od 1 stycznia 2021 roku Rzeszów powiększył się do 128,5 km kw. Dalsze plany rozszerzania granic miasta przewidują przyłączanie kolejnych miejscowości. Miasto pozyskuje w ten sposób nowe tereny inwestycyjne, umacnia też swoją rolę ośrodka metropolitalnego.
reklama

Stolica Podkarpacia jest największym ośrodkiem przemysłowym, akademickim, handlowo-usługowym i kulturalnym w Polsce Południowo-Wschodniej. Działa w niej ponad 28 tysięcy firm obsługiwanych przez przeszło 800 instytucji otoczenia biznesu, a 560 z nich to spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Wiodące gałęzie przemysłu miasta to lotnictwo, informatyka, budownictwo oraz sektor chemiczny.


Rzeszów dobrze rokuje na przyszłość, prężnie rozwija się wiele gałęzi przemysłu. Miasto jest dobrym miejscem do osiedlenia się na stałe. Nie jest zbyt duże ani zbyt małe, ulega zmianom, ale to są dobre zmiany

– mówi pan Adam, mieszkaniec osiedla Baranówka.


Krok po roku


Pierwszymi miejscowościami, które zostały włączone do miasta w 1091 roku były między innymi: Drabinianka, Staroniwa czy Podzamcze, które obecnie zmieniły się w osiedla. Powierzchnia miasta zwiększyła się do 7,68 km kw., a liczba ludności wzrosła do 20 tysięcy. Znaczny napływ ludności a co za tym idzie potrzebę zwiększenia granic miasta zapoczątkowała rozbudowa przemysłu lotniczego pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Na skutek tego w 1939 roku liczba mieszkańców zwiększyła się dwukrotnie. Ze względu na okres wojny, która toczyła się w tamtym czasie śmierć poniosło wielu rzeszowian.

Pod koniec 1944 roku liczba ludności miasta wyniosła niespełna 27 tysięcy. 
W 1951 roku dokonano kolejnego znaczącego poszerzenia granic miasta. Przyłączono między innymi Staromieście i Pobitno oraz części Białej, Słociny i Zwięczycy. Lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku to okres gwałtownego wzrostu liczby mieszkańców. Dobrze funkcjonowały rzeszowskie zakłady pracy, na czele z WSK-PZL Rzeszów, Zelmerem, Polfą i Alimą. Bardzo ważną branżą rzeszowskiej gospodarki było budownictwo. Powstały w związku z tym nowe osiedla mieszkaniowe – Nowe Miasto, Baranówka, w późniejszym okresie Krakowska – Południe.


Rok 1977 przyniósł kolejne poszerzenie granic miasta, w ramach którego włączone zostały miejscowości: Zalesie, Wilkowyja oraz część Białej, Miłocina, Przybyszówki i Słociny. Powierzchnia Rzeszowa osiągnęła 53,69 km kw. i stan taki pozostał na długie lata. Liczba mieszkańców miasta w 1977 roku wynosiła 111 tysięcy, natomiast w 2005 roku osiągnęła 159 tysięcy, przy niezmienionej powierzchni. Rzeszów początku XXI wieku był najmniejszym i najgęściej zaludnionym miastem wojewódzkim w Polsce.


Po 2000 roku


W 2004 roku ówczesny Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podjął inicjatywę zmierzającą do włączenia całości Słociny i Załęża w granice miasta. Rozpoczęła się więc procedura włączająca w wyniku której, w lipcu 2005 roku Rada Ministrów podjęła decyzję pozytywną i już 1 stycznia 2006 roku terytorium Rzeszowa powiększyło się o 14,36 km kw. a liczba ludności o 4,4 tysiąca.

W 2007 roku przyłączono wschodnią część Przybyszówki (9,25 km. kw. i 2 tys. ludności), w 2008 roku – zachodnią część Przybyszówki i Zwięczycę (łącznie 14,24 km kw. i 4,5 tys. mieszkańców), w 2009 - sołectwo Biała (6,06 km kw. i 1,9 tys. mieszkańców) oraz w 2010 – Budziwój i część Miłocina (razem 18,77 km kw. i 4,6 tys. mieszkańców). Rzeszów w 2010 roku ma już 180 tys. ludności i rozciąga się na obszarze 116,32 kw. kw. Kolejne sąsiednie sołectwa takie jak np. Bzianka widząc szybkość z jaką rozrasta się miasto wojewódzkie w referendum wyraziło chęć przyłączenia się do miasta.


25.07.2018 roku Rada Ministrów podjęta decyzję o przyłączeniu do Rzeszowa pozostałej części Miłocina i Matysówki od 1.01.2019 roku. Mieszkańcy obu miejscowości opowiedzieli sią za takim rozwiązaniem w plebiscycie. Po przyłączeniu miasto zyskało 6,2 km kw. powierzchni oraz 3500 mieszkańców. Dwa lata później, od 1 stycznia 2021 r. Rzeszów znów się powiększył. Najmłodszym osiedlem stał się Pogwizdów Nowy.

Miasto na terenach przyłączonych zainwestowało ponad 2,2 miliardy złotych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama