5 sierpnia br. rozpoczął się II etap prac odmuleniowych na stopniu wodnym w Rzeszowie. Trwa ostatnia faza przedsięwzięcia, polegającego na odtworzeniu pierwotnej pojemności retencyjnej zalewu rzeszowskiego. Aktualnie prace odmuleniowe realizowane będą na obszarze Natura 2000 i obejmą odcinek ponad 3-kilometrów. Zgodnie z założeniami technologicznymi, uzgodnionymi z RDOŚ w Rzeszowie, odmuleniu zostanie poddane łącznie 15 ha powierzchni czaszy zbiornika.
- Finalizujemy odmulanie na rzeszowskim zalewie. Dzięki realizowanym od 2019 roku pracom odmuleniowym pojemność zbiornika, na którym zlokalizowane jest główne ujęcie wody dla Rzeszowa została powiększona dwukrotnie. Prace odmuleniowe na rzeszowskim zalewie idą pełną parą. Do tej pory udało się wydobyć ponad 650 tys. m3 osadów, a do usunięcia pozostaje jeszcze około 40-50 tys. m3 namułów. Zakończenie zadania planowane jest na grudzień br.
- informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Wykonawca będzie wykorzystywał koparkę pogłębiająco-refulerujacą (refuler) oraz wspomagająco koparki z osprzętem łyżkowym na pontonach. Muł transportowany będzie na brzeg poprzez taśmociągi i rurociągi.
Wydobyte osady gromadzone będą na terenie deponii głównej, zlokalizowanej na prawym brzegu rzeki Wisłok w obrębie zbiornika (powyżej Zapory) oraz na terenie deponii alternatywnej. Następnie osad usunięty ze zbiornika zostanie wywieziony na miejsce docelowego zagospodarowania w miejscowości Siedliska w gminie Lubenia.
W ramach działań minimalizujących zgodnie z planem odbyło się odłowienie małż w okolicy wysepek i przeniesienie ich na stanowiska zastępcze. Szczegółowy sposób prowadzenia prac w tym zakresie ustali nadzór malakologiczny, który będzie czuwał nad ich przebiegiem.
- dodają przedstawiciele RZGW w Rzeszowie.
Podmiotem wykonującym prace odmuleniowe na Zbiorniku Rzeszów jest spółka Transpol Lider Sp. z o.o. Sp. K. z Łojewa z województwa kujawsko-pomorskiego. Przewidywanym terminem zakończenia przedsięwzięcia jest grudzień br. Prace prowadzone były na długości 1,1 km. Wartość wykonanych do tej pory robót wynosi blisko 50 mln zł. Łączne koszty przedsięwzięcia to blisko 70 mln zł.
Jednocześnie przypominamy, że projekt pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika w Rzeszowie na rzece Wisłok”, realizowany jest w ramach osi priorytetowej II. Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu (działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego) Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.