Reklama

Kompleksowe badania ruchu w Rzeszowie i okolicznych gminach. Jaki jest ich cel?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Kompleksowe badania ruchu w Rzeszowie i okolicznych gminach. Jaki jest ich cel? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W drugiej połowie listopada rozpoczną się kompleksowe badania ruchu. Obejmą pełny zakres pomiaru natężenia ruchu pojazdów, potoków pasażerskich w transporcie autobusowym i kolejowym. Po co? Celem jest dostosowanie układu i oferty komunikacyjnej do potrzeb mieszkańców. Badania przeprowadzi zespół naukowy Politechniki Rzeszowskiej.

Tegoroczne badania są wykonywane dla wszystkich gmin Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego: Boguchwała, Błażowa, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Młp., Hyżne, Krasne, Lubenia, Łańcut (miasto i gmina), Rzeszów, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn. Na potrzeby badań zostaną przeprowadzone ankiety wśród mieszkańców.

Badania wykonujemy po to, aby dokonać kolejnych ulepszeń w komunikacji publicznej obsługującej cały ten obszar. Potrzebujemy nowych danych, a także i opinii mieszkańców, pasażerów, aby ustalić optymalną siatkę połączeń autobusowych. Chcemy, aby linie komunikacji zbiorowej różnych przewoźników tworzyły spójną ofertę dla pasażerów 

– mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Poprawa poziomu bezpieczeństwa

Zespół badawczy będzie chciał ponadto dokonać przeglądu oczekiwań pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Po to, aby na bazie ich odpowiedzi poprawić między innymi poziom bezpieczeństwa w miejscach użytkowanych i współdzielonych przez te grupy użytkowników.

Badania to część opracowania Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla całego Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Prowadzimy je także po to, aby spełnić warunki niezbędne dla pozyskania kolejnych pieniędzy z Unii Europejskiej, które chcemy spożytkować na dalszy rozwój transportu publicznego. Badania są bardzo istotne i liczymy na ich wsparcie zarówno przez mieszkańców, jak i organizatorów transportu oraz przewoźników

- mówi dr inż. Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa, koordynujący realizację umowy.

Zapytaliśmy kierowcę taksówki jak w praktyce odbywa się ruch pojazdów w Rzeszowie. 

Najtragiczniej oczywiście jeździ się w godzinach 14-17, kiedy miasto jest zakorkowane. Wiele osób nic nie robi sobie z bus pasów -  używa ich jeżdżąc w pojedynkę. To jest największy problem na drogach w centrum. 

- mówi Karol, kierowca Bolta.

Z wyjazdów poza miasto najczęstszym kursem jest bez dwóch zdań lotnisko w Jasionce. Trasa przy niezatłoczonej drodze jest dość przyjemna i zajmuje około kwadransu, natomiast w godzinach szczytu może się niestety kilkukrotnie przedłużyć. Prace remontowe na drogach wylotowych z miasta, również nie pomagają w tej pracy,  natomiast ich duże plusy odczujemy z pewnością za pewien czas kiedy inwestycje zostaną zrealizowane i oddane do użytku

- dodaje taksówkarz.

Badania odbędą się pod koniec listopada

Kompleksowe badania ruchu zostały zaplanowane na drugą połowę listopada. W zależności od pogody, będą prowadzone w trzecim lub czwartym tygodniu miesiąca.

Obejmą pełny zakres pomiaru natężenia ruchu pojazdów, potoków pasażerskich w transporcie autobusowym i kolejowym. Będą prowadzone w okresie szczytu porannego i popołudniowego, czyli wtedy, gdy układ transportowy jest najbardziej obciążony. Obserwatorzy biorący udział w badaniu będą posiadać specjalne kamizelki/opaski, dzięki którym mieszkańcy będą mogli łatwo ich rozpoznać 

– dodaje Mateusz Szarata z Katedry Dróg i Mostów Politechniki Rzeszowskiej.

Istotną częścią przedsięwzięcia będą badania ankietowe, których celem będzie poznanie zachowań komunikacyjnych mieszkańców oraz uzyskanie odpowiedzi dotyczących preferencji transportowych. Jak przekonują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej, jest to jeden z kluczowych elementów całego przedsięwzięcia.

Zebrane dane będą miastu i partnerom z ROF przydatne do realizacji wielu celów. Jest to m.in. budowa i aktualizacja transportowego, symulacyjnego modelu ruchu obejmującego teren całego ROF. Wyniki pozwolą również ocenić podział zadań przewozowych, pokażą na przykład, ile procent podróży odbywa się transportem indywidualnym a ile publicznym.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy