Reklama

Joe Biden we wtorek przyleci do Polski. Czy ponownie odwiedzi Rzeszów?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Joe Biden we wtorek przyleci do Polski. Czy ponownie odwiedzi Rzeszów? - Zdjęcie główne

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden będzie przebywał w Polsce w dniach 21 i 22 luteg | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden będzie przebywał w Polsce w dniach 21 i 22 lutego. Informację tę potwierdziła kancelaria prezydenta. W trakcie wizyty ma przemówić w Arkadach Kubickiego oraz spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. Dołączy również do bukaresztańskiej dziewiątki podczas spotkania NATO.

Bardzo możliwe, że dojdzie do ponownego spotkania prezydenta USA z amerykańskimi żołnierzami, a także z prezydentami państw bukaresztańskiej dziewiątki - wschodniej flanki NATO. Kancelaria prezydenta opublikowała komunikat, z którego wynika, iż Joe Biden w rzeszowskiej Jasionce wyląduje we wtorek, 21 lutego. 

Spotkanie z Andrzejem Dudą i przemówienie 

Prezydent Stanów Zjednoczonych we wtorek po południu ma wygłosić przemówienie w ogrodach Zamku Królewskiego. Dojdzie również do spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Informację tę potwierdził Mark Brzezinski, ambasador USA w naszym kraju. W środę prezydent Biden weźmie udział w szczycie NATO tzw. bukaresztańskiej dziewiątki. 

To druga wizyta Joe Bidena w Polsce. W marcu 2022 roku odwiedził Rzeszów i spotkał się z amerykańskimi żołnierzami, którzy stacjonowali w podrzeszowskiej Jasionce. Zajadał wtedy wspólnie z nimi pizzę z Głogowa Małopolskiego i rozmawiał. Prezydent nocować będzie w Warszawie, w hotelu Marriott. Tam też przebywali inni prezydenci USA, którzy wizytowali w Polsce. 

Rok temu Joe Biden odwiedził Rzeszów. Czy zrobi to ponownie?

Niespełna rok temu, 25 marca Joe Biden pierwszy raz przyleciał do Polski, lądując na lotnisku w Jasionce. Tam powitał go Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak oraz prezydent Andrzej Duda. Głowa białego domu spotkała się z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującymi w Jasionce. Wziął również udział w odprawie na temat działań humanitarnych w związku z kryzysem wywołanym wojną w Ukrainie. 

Na Podkarpaciu nastąpiło poruszenie. Najważniejsze polskie i podkarpackie instytucje publiczne rozpoczęły przygotowania, m.in. w ustaleniu miejsc noclegowych dla amerykańskich dyplomatów. Na ulicach miasta widać było samochody korpusu ambasady USA w Polsce. 

Podkarpacie jak wiemy, odgrywa obecnie bardzo dużą rolę w konflikcie Rosji z Ukrainą. Obecność rzeszowskiego lotniska w Jasionce oraz bliskość granicy z Ukrainą stanowią duże znaczenie strategiczne. W naszym województwie stacjonuje obecnie kilka tysięcy amerykańskich żołnierzy, wraz ze sprzętem. To właśnie z nimi spotkał się prezydent USA. 

Joe Biden nieoficjalnie przyjedzie do Rzeszowa, by ponownie spotkać się z żołnierzami. Informacji tej nie ujawnia jednak kancelaria białego domu. Nasza redakcja dowiedziała się również, że 20 lutego do rzeszowskiej Jasionki przyleci "specjalny ładunek" Bidena. 22 lutego zaplanowany jest jego powrót. W transporcie tym znajdą się m.in. samochody, czy specjalna obstawa. 

Joe Biden ponownie w Polsce. Media już się przygotowują

- Podczas wizyty w Warszawie prezydent Joe Biden osobiście podziękuje Polsce za jej postawę w obliczu wojny na Ukrainie, a także powie o tym, czego potrzeba, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy w przyszłości.

- mówi John Kirby, asystent sekretarza obrony ds. publicznych Stanów Zjednoczonych.

Będzie to czas wytężonej pracy również dla wszystkich służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie wizyty. Wiele zadań zostało postawionych również przed polską policją. 

- Na ulicach w Śródmieściu wprowadzone zostaną ograniczenia w parkowaniu. W czasie przejazdu kolumn z zagranicznymi politykami ruch na drogach zostanie wstrzymany. Ograniczenia w postoju, przejeździe i parkowaniu dotyczyć będą przede wszystkim okolic hoteli, Pałacu Prezydenckiego i Zamku Królewskiego.

- informuje Komenda Stołeczna Policji.

Prezydent Stanów Zjednoczonych w Polsce przebywać będzie od 21 do 22 lutego. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy