reklama
reklama

Jak się pracuje w urzędzie? Urząd Miasta Rzeszowa wprowadza plan równości płci. Do 2030 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

Jak się pracuje w urzędzie? Urząd Miasta Rzeszowa wprowadza plan równości płci. Do 2030 roku - Zdjęcie główne

Plan Równości Płci ma pomóc zadbać o równe płace dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach | foto Grzegorz Bukała UM Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Urzędzie Miasta Rzeszowa wdrożono Plan Równości Płci. Będzie obowiązywał do 2030 roku. Plan Równości Płci ma pomóc zadbać o równe płace dla kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w urzędzie pracuje więcej kobiet, niż mężczyzn. Będą również zmiany w regulaminie pracy.
reklama

Plan równości płci zakłada zapewnienie komfortu pracy i równe traktowanie wszystkim grupom i płciom.

- Dzisiaj jest Dzień Kobiet i oprócz kwiatów oraz upominków chcemy przekazać naszej społeczności rzeczy, które mają charakter strategiczny, które pokażą Rzeszów i jego administrację jako tych, którzy starają się w codziennym działaniu, codziennej pracy wdrażać i stosować politykę równościową, tak aby żadna z grup ani płci nie była w naszym mieście dyskryminowana.

- powiedział na wczorajszej konferencji Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kobiet więcej niż mężczyzn

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 8 marca, czyli w Dniu Kobiet, Prezydent Konrad Fijołek przedstawił zarówno strukturę zatrudnienia w Urzędzie Miasta Rzeszowa, jak i wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pracowników. Wynika z niej, że na 861 pracowników 595 stanowią kobiety, a 266 mężczyźni.

reklama

Aktualnie urząd sprawują dwie wiceprezydentki, natomiast wydziałami zarządza 15 dyrektorek i 18 dyrektorów. Najliczniejsza grupa kobiet w Urzędzie Miasta Rzeszowa jest w grupie wiekowej 26 – 40 lat oraz 41 – 55 lat, odpowiednio po 29 proc. W przypadku mężczyzn najliczniejsza grupa jest w przedziale 41 – 55 lat (12%). 

Ankieta wśród pracowników

Przed wdrożenie planu jedności płci, w Urzędzie Miasta Rzeszowa przeprowadzono ankietę wśród jego pracowników. Zapytano kobiety, czy uważają atmosferę pracy jako przyjazną. 78 proc. pracowników uważa, że tak. 7 proc. uznało, że niekoniecznie, a 15 proc. nie miało zdania.

Kolejne pytanie dotyczyło atmosfery, czy jest przyjazna dla młodych rodziców i jak sprawić, żeby była jeszcze lepsza. 67 proc. pracowników, którzy wypełnili ankietę, przyznało, że jest dobra, 12 proc. jest niezadowolonych.

reklama

- Wszystkie zdobyte w ankietach informacje i zaproponowane rozwiązania zostały wpisane do Planu Równości Płci w Urzędzie Miasta Rzeszowa, jako cele, do których dążymy. Te cele będą realizowane poprzez konkretne działania, takie jak opracowanie procedury antydyskryminacyjnej, aby ograniczyć ryzyko konfliktów w miejscu pracy.

- powiedział prezydent.

Dojdzie zatem do zmian w regulaminie pracy. Pracownicy przejdą szkolenia dotyczące zapobiegania przemocy, mobbinowi i molestowaniu,
polityki antydyskryminacyjnej oraz zarządzania zespołem. Doprecyzowany zostanie również regulamin pracy zdalnej oraz ruchomego czasu pracy. Podobne badania będą przeprowadzane wśród pracowników urzędu co trzy lata.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama