U 16 procent przebadanych kobiet zdiagnozowano zmiany, które wymagają dalszej diagnostyki lub obserwacji. Dane te udowadniają, jak ważne jest edukowanie pacjentek i systematyczna profilaktyka. Wśród przebadanych wykryto: 18 zmian łagodnych, 22 zmiany prawdopodobnie łagodne i 3 zmiany wymagające dalszej diagnostyki.
- W latach 2014 – 2022, w ramach akcji profilaktycznej „RAK a ZDROWIE”, na mammografię zgłosiło się 3455 kobiet z terenu powiatu rzeszowskiego. Są to osoby, które po raz pierwszy wykonały badanie profilaktyczne, ale też i takie, które regularnie co 2 lata korzystają z możliwości wykonania mammografii.
- informuje Starostwo Powiatowe w Rzeszowie.
Wśród pań, które wzięły udział w loterii towarzyszącej tegorocznej akcji „Rak a zdrowie”, rozlosowano nagrody rzeczowe, m.in. zestawy kosmetyków do pielęgnacji oraz makijażu, sprzęt fitness oraz nagrodę główną, którą w tym roku był ekspres do kawy. Uroczyste podsumowanie akcji i wręczenie nagród odbyło się w czwartek – 29 grudnia – w ZOZ nr 2 w Rzeszowie.
Patronat honorowy nad akcją sprawował Józef Jodłowski starosta rzeszowski.
- Organizatorzy pragną również serdecznie podziękować sponsorom oraz wszystkim partnerom za zaangażowanie i okazane wsparcie w propagowaniu profilaktyki antynowotworowej. Nowotwory złośliwe są głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Rak piersi jest obecnie najczęściej diagnozowanym nowotworem.
- w podziękowaniu napisało starostwo.
Jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania tej choroby jest profilaktyczne badanie mammograficzne.
- Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. Może dotknąć każdą kobietę, bez względu na wiek czy przypadki zachorowań na nowotwory w rodzinie. Zdrowy tryb życia – dieta i ruch zmniejszają ryzyko choroby, ale jej nie zapobiegają. Dzięki wykonywaniu regularnie badań profilaktycznych choroba nowotworowa może zostać wykryta we wczesnym stadium, kiedy szanse na jej wyleczenie są największe. Raka piersi rozpoznaje się na podstawie badania histopatologicznego oraz obrazowego. Badanie histopatologiczne polega na pobraniu tkanki guza za pomocą biopsji. Należy pamiętać, że rozpoznanie raka piersi jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki biopsji gruboigłowej.
- mówi doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfield z Centrum onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, na łamach wyleczrakapiersi.pl
W Polsce 23% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u kobiet to właśnie rak piersi. Poza wzrostem liczby zachorowań znacząco rośnie liczba zgonów spowodowanych nowotworem złośliwym piersi. W początkowej fazie choroba nie daje żadnych objawów, dlatego istotnym czynnikiem warunkującym wyleczenie z raka piersi jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki
profilaktyce i regularnym badaniom diagnostycznym. Ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta z wiekiem, a szczyt zachorowań występuje u kobiet pomiędzy 50 a 69 r. życia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.