Reklama

In vitro nie będzie finansowane z RBO. Spór radnych podczas sesji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: rzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

In vitro nie będzie finansowane z RBO. Spór radnych podczas sesji - Zdjęcie główne

Konferencja inaugurująca program in vitro w Rzeszowie | foto rzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Program in vitro nie jest zagrożony, ale nie będzie finansowany z RBO. Radni PIS powołali się na Regionalną Izbę Rachunkową, która stwierdziła, że programu in vitro nie można sfinansować z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego, ponieważ regulamin RBO zabrania finansowania projektów, które trwają dłużej niż rok.

Temat pojawił się podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa w ostatni dzień lutego. Okazuje się, że sposób finansowania miejskiego programu in vitro nie może wiązać kosztów z Rzeszowskim Budżetem Obywatelskim, a ten projekt był jednym ze zwycięskich w konkursie. 

Zakwestionowała to Regionalna Izba Obachunkowa, choć większość radnych nie przejęła się instytucją. Przeciwko projektowi in vitro okazali się radni PIS. Izba sama wykreśliła 50 tysięcy zł z RBO w ramach tego projektu, gdyż ma takie uprawnienia. 

Pieniądze nie z RBO

Na finansowanie miejskiego programu zdrowotnego przeznaczone było 50 tys zł z RBO, środków na inicjatywy społeczne, których inicjatorami byli rzeszowianie. 600 tys. zł miało wesprzeć projekt z budżetu miasta. RIO, czyli Regionalna Izba Obrachunkowa przyjrzała się regulaminowi RBO i zauważyła, że regulamin zabrania finansowania projektów, które trwają dłużej niż rok. Program in vitro rozpisany jest do 2025 roku. Ponadto każdy zdrowotny projekt musi mieć osobną uchwałę, a takowej nie było. 

Rada Miasta musiała uchwalić osobne programy dla leczenia in vitro, a także dla programów wykrywania nowotworów jelita grubego i zakażeń wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ostatnie dwa projekty zostały uchwalone błyskawicznie, natomiast program in vitro wzbudził kolejny raz spore kontrowersje. 

Radni Prawa i Sprawiedliwości komentowali projekt w następujący sposób:

- Stanowisko RIO jest poważne, a my mamy sporo wątpliwości co do procedur realizowania programu, a także sposobu jego przyjęcia i samego konkursu na wybór kliniki. Program mógł powstać z naruszeniem prawa. RIO wskazuje na naruszenie ustaw o finansowaniu publicznym i świadczeniach zdrowotnych.

- komentował Jerzy Jęczmionka z PIS. 

Spór przy in vitro

Na zarzuty radnych PIS odpowiedzieli radni po stronie Rozwoju Rzeszowa. Zdaniem Tomasza Kamińskiego, radni ugrupowania partii rządzącej mają zastrzeżenia tylko i wyłącznie do tego projektu i ich zadaniem jest wypełnienie woli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Radny Sławomir Gołąb zwrócił uwagę na poparcie ze strony komisji zdrowia, a jego zdaniem RIO nie wyklucza popierania projektu, a ma jedynie zastrzeżenia co do 50 tys. zł przeznaczonych na projekt z Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Przewodniczący rady, Andrzej Dec z Platformy Obywatelskiej zapewnił, że miasto naprawi błędy powstałe przy procesie finansowania oraz nalegał wraz z pozostałą częścią rady, by projekt zrealizować i dać ludziom możliwość skorzystania ze szczęścia, jakie daje metoda in vitro. Do programu zgłosiło się 21 par. Pozostało jeszcze 19 miejsc z przewidywanych 40. 

W głosowaniu PIS przegrał większościowo. Radni głosowali najpierw za wyrzuceniem programu z sesji, następnie za odesłaniem go do komisji rewizyjnej, kończąc na przejęciu programu. Za głosowało 17 radnych z PO i Rozwoju Rzeszowa, 9 radnych PIS było przeciwko. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy