Mgła to jedno z typowych zjawisk jesiennej aury, szczególnie powszechne w listopadzie, kiedy dni stają się coraz chłodniejsze, a wilgotność powietrza rośnie. Często pojawia się w godzinach porannych i wieczornych, sprawiając, że krajobraz spowija gęsta, mleczna zasłona. Jesienią warunki sprzyjające powstawaniu mgły występują częściej – chłodne noce, wilgotne powietrze i osłabiony wiatr tworzą idealne środowisko, które sprawia, że mgła jest nieodłącznym elementem listopadowego klimatu.
Ostatni alert od IMGW dotyczący gęstej mgły otrzymaliśmy 24 października.
Prognozuje się gęste mgły, miejscami ograniczające widzialność poniżej 200 m
- poinformowało IMGW.
Mgła stanowi poważne zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców, ponieważ znacznie ogranicza widoczność. Kierowcy mają trudności z dostrzeżeniem innych pojazdów, znaków drogowych oraz pieszych, szczególnie na nieoświetlonych odcinkach dróg. W gęstej mgle dystans, na jaki jesteśmy w stanie zobaczyć, może się drastycznie zmniejszyć, co wydłuża czas reakcji i zwiększa ryzyko nagłych manewrów. Dla pieszych mgła jest równie niebezpieczna, ponieważ mogą być mniej widoczni dla kierujących, zwłaszcza jeśli poruszają się bez elementów odblaskowych.
Ograniczona widoczność w połączeniu ze śliską nawierzchnią charakterystyczną dla jesiennych dni sprawia, że ryzyko wypadków na drogach znacznie wzrasta.
Czy mgła znowu pojawi się w Rzeszowie?
Według wstępnych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej jutro (5 listopada) od godziny 7.30 ma obowiązywać ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące gęstej mgły. Jeżeli prognozy się sprawdzą, ostrzeżenie potrwa aż do piątku, 8 listopada, do godziny 7.30.
Jak powstaje mgła?
Mgła powstaje, gdy ciepłe, wilgotne powietrze styka się z chłodniejszą powierzchnią, co powoduje kondensację pary wodnej w powietrzu.
Powietrze ochładza się, aż osiągnie tzw. punkt rosy – temperaturę, przy której para wodna zaczyna się skraplać, tworząc maleńkie krople wody unoszące się tuż nad ziemią. Te drobne krople rozpraszają światło, co daje efekt gęstej, mlecznej zasłony ograniczającej widoczność.
Mgła występuje najczęściej w chłodne, wilgotne poranki lub wieczory, gdy ziemia szybko oddaje ciepło po całym dniu i ochładza powietrze tuż nad swoją powierzchnią. Szczególnie sprzyjają jej bezwietrzne dni, kiedy powietrze pozostaje nieruchome, co umożliwia utrzymywanie się mgły przez dłuższy czas.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.