Temat schronów i miejsc dostępnych dla mieszkańców jest często poruszany w dyskusji publicznej, odkąd trwa konflikt zbrojny na Ukrainie. Straż pożarna od 2022 zajmuje się aplikacją "Schrony". To tam zaznaczając odpowiedni region, znajdziemy oznaczone na mapie miejsca, które mogą służyć jako schron w przypadku sytuacji kryzysowej.
- Dokonaliśmy przeglądu wszystkich miejsc, gdzie można się schronić w sytuacjach nadzwyczajnych. Wiemy po tym przeglądzie, że to pismo było ważne, bo uświadomiło wielu osobom, że te miejsca służyły do tej pory nieco innym codziennym celom. Wszystkie chcemy mieć zewidencjonowane. Żeby mapa była jak najbardziej aktualna
- mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Na samym Podkarpaciu zewidencjonowano około 9,5 tys. takich miejsc. Sekretarz miasta Marcin Stopa podczas konferencji przekazał, że na terenie Rzeszowa jest 1397 miejsc doraźnego schronienia, 66 miejsc ukrycia oraz 5 schronów. Co ciekawe w samych schronach znajdzie się miejsce zaledwie dla 300 osób. W tzw. miejscach ukrycia pomieści się 9 tysięcy osób. To zdecydowanie zbyt mało, jeśli mówimy o mieście liczącym prawie 200 tysięcy mieszkańców. W skład takich miejsc ukrycia wchodzą m.in. parkingi podziemne.
Schron jest to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie lub struktura mająca na celu ochronę ludzi przed niebezpieczeństwami związanymi z atakami bombowymi, ostrzałem artyleryjskim lub innymi katastrofami, takimi jak trzęsienia ziemi czy klęski naturalne. Działa on głównie jako miejsce ochrony przed zewnętrznymi czynnikami i zagrożeniami, zapewniając bezpieczeństwo i ochronę dla ludzi oraz czasami dla mienia.
Miejsce ukrycia i schron to dwie różne koncepcje dotyczące bezpiecznych miejsc, ale mogą być stosowane w podobny sposób w kontekście zapewnienia ochrony przed niebezpieczeństwami.
W Rzeszowie schrony znajdują się na ulicy Piłsudskiego (dla 73 osób - największy schron), Sobieskiego i Słowackiego (dla 57 osób), Ofiar Getta (41 osób), i Żeromskiego (dla 44).
Aplikcja SCHRONY znajduje się TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.