Reklama

Finał akcji Łukasiewicz Art 2022 6 grudnia. Wyjątkowe wydarzenie kulturalne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Rzeszowska

Finał akcji Łukasiewicz Art 2022 6 grudnia. Wyjątkowe wydarzenie kulturalne - Zdjęcie główne

Finał akcji Łukasiewicz Art 2022 6 grudnia | foto Politechnika Rzeszowska

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 6 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie odbędzie się mikołajkowe zakończenie akcji ŁUKASIEWCZ.ART 2022. Będzie to istne spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie w interpretacji młodych, zdolnych artystów. Wydarzenie zakończy obchody Roku Ignacego Łukasiewicza – polskiego geniusza.

Akcja ŁUKASIEWICZ.ART 2022 odbywa się w ramach wieloletniego projektu Województwa Podkarpackiego pt. PODKARPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest zaangażowanie młodych artystów do popularyzacji najważniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego.  

Jest to inicjatywa Samorządu Województwa Podkarpackiego, realizowana przez Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP. Rozpocznie się mappingiem pt. „Czarne złoto” autorstwa Shadiego Hamamy na elewacji budynku A3 Uniwersytetu Rzeszowskiego (wjazd od strony ulicy Kopisto). Potem w Rektoracie Uniwersytetu na I piętrze (ul. Rejtana 16) odbędzie się wernisaż, na którym zaprezentowane zostaną nowatorskie prace dziewięciu uczestników akcji, wykonane w różnych technikach plastycznych od rysunku, przez malarstwo, grafikę, rzeźbę, po instalacje, w tym wideoinstalację, lightbox’y, time-lapsy, film i animację artystyczną.

2022 - Rok Łukasiewicza 

Pilotaż tego projektu – Unesco.ART Podkarpackie 2020 on-line odbył się dwa lata temu i zaowocował powstaniem 57 obrazów wykonanych przez 26 artystów w 6 podkarpackich obiektach, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kolekcja The Best Of Unesco Art to najlepsze prace tej akcji promujące najcenniejsze perły światowej architektury.

Do udziału zgłosiło się 9 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który złożyli koncepcje autorskich projektów artystycznych podejmujących tematykę akcji. Decyzją Komisji eksperckiej powołanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w składzie której oprócz przedstawicieli Województwa znaleźli się eksperci zewnętrzni uznani w dziedzinie sztuki, wszystkie projekty zostały dopuszczone do realizacji.

Akcja rozpoczęła się 1 lipca br. i młodzi artyści przez 100 dni pracowali nad nadaniem materialnej formy autorskim koncepcjom. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami akcji Województwo Podkarpackie powierzyło profesjonalnym artystom i zarazem pedagogom pani dr Kamili Bednarskiej i dr Piotrowi Worońcowi, a krytyczną opinię efektów pracy uczestników przygotowała znana krytyk sztuki dr. hab. Magdalena Rabizo-Birek prof. UR.

- Zapraszam Państwa na spotkanie z interpretacją dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza w wykonaniu młodego pokolenia artystów.  Będzie to jedno z wydarzeń  kończących obchody Roku Ignacego Łukasiewicza – polskiego geniusza.

- zaprasza Kultura Podkarpacka

Miejsce nieprzypadkowe

Miejsca wernisażu nie jest przypadkowe. Ma z jednej strony promować artystów w ich środowisku, z drugiej zaś zachęcać do udziału w kolejnych projektach kulturalnych Województwa Podkarpackiego kierowanych do studentów. Zgodę na ekspozycję wystawy w nowej przestrzeni dotąd niewykorzystywanej do tego typu działań wyraził prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Harmonogram wydarzenia wygląda następująco:

6 grudnia 2022 r.

  • Godz. 18:00 – prezentacja w formie mappingu animacji artystycznej Shadiego Hamamy pt. „Czarne złoto” na budynku A3 Uniwersytetu Rzeszowskiego (wjazd od ul. Kopisto)
  • Godz. 18:20 – otwarcie wystawy w hallu Rektoratu (al. Rejtana 16C)
  • Krótko o ŁUKASIEWICZ.ART 2022: O istocie twórczej wrażliwości uczestników akcji. Moja artystyczna przygoda z Ignacym Łukasiewiczem
  • Zwiedzanie
 

Wystawa czynna do 20.12.2022. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy