Po wybuchu wojny na Ukrainie, Rzeszów stał się bardzo ważnym miejscem szczególnie dla uchodźców zza naszej wschodniej granicy. W stolicy Podkarpacia schronienie i dom znaleźli potrzebujący, którym pomocy udzielili nie tylko rzeszowianie, ale także m.in. przedstawiciele Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR).
Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, który obchodzimy właśnie 20 czerwca, na Rynku w Rzeszowie zorganizowano Festiwal Uliczny, który łączy się z rozpoczynającym się festiwalem Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2024. Na scenie ważne przesłanie dotyczące pomocy imigrantom uciekającym przed wojenną zawieruchą wygłosili: dyrektora Biura Terenowego UNHCR w Rzeszowie Yolanda Ines Zapata Henry, wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, a także konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts.
Spotykamy się w Rzeszowie, mieście ratowników, które stało się symbolem solidarności i gościnności z uchodźcami. Mieszkańcy Rzeszowa pokazali ogromne serce i gotowość do niesienia pomocy tym, którzy uciekali przed wojną, poszukując bezpiecznego schronienia. W obliczu globalnych wyzwań, jakie niesie ze sobą współczesny świat pełen konfliktów i niepewności, Światowy Dzień Uchodźcy staje się przypomnieniem o solidarności z tymi, którzy stracili najwięcej. Wojna na Ukrainie, która jest największym konfliktem w Europie od czasów II wojny światowej, pokazała nam, jak kruchy jest pokój i jak ważne jest wspieranie siebie w tych trudnych czasach
- powiedziała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul.
Rzeszów stał się symbolem tego jak należy pomagać uchodźcom w momencie próby. Po czasie, kiedy trzeba było pomagać, przychodzi czas, kiedy razem musimy nie tylko świętować, ale również tworzyć razem wspólnotę ludzką i obywateli. W Rzeszowie staramy się realizować ten etap, aby wszyscy, którzy chronią się u nas przed wojną, dobrze się czuli i mogli się z nami integrować
- zaznaczył prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.
Po części festiwalu z udziałem oficjeli, na scenie pojawili się artyści. Na scenie pojawił się chór Resovia Saltans Uniwersytetu Rzeszowskiego, akordeonista Dawid Huczko, polsko-ukraiński zespół taneczny Black Butterflies, a także chór Berehyni. Obejrzeliśmy ponadto wyjątkowy pokaz wstążek Insomnia, a na koniec zebranych na rynku rozgrzał DJ Komar, który zaprezentował muzykę z całego świata.
Zobaczcie co działo się na Festiwalu Ulicznym z okazji Światowego Dnia Uchodźcy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.