reklama
reklama

Estakada w Nienadówce największym wyzwaniem budowy S19. Zobacz postęp prac

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Estakada w Nienadówce największym wyzwaniem budowy S19. Zobacz postęp prac - Zdjęcie główne

Postęp prac na rozbudowie S19 Sokołów Małopolski Północ - Jasionka | foto GDDKiA

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościBudowa drugiej jezdni drogi S19 między węzłami Sokołów Małopolski Północ i Jasionka jest gotowa w 15 procentach. Firma Strabag intensywnie pracuje nad głównym elementem trasy – estakadą w Nienadówce. Kierowcy muszą poczekać do drugiej połowy 2026 roku, kiedy prace mają się zakończyć
reklama

Rozbudowa S19 to bez wątpienia jedna z kluczowych inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Obecnie trasa między węzłami Sokołów Małopolski Północ a Jasionka ma tylko jedną trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez tzw. pasa rozdziału kierunków jazdy.

reklama

Zaawansowanie prac na S19

Ekipy budowlane usunęły już wierzchnią warstwę gleby na 75 proc. terenu, co odpowiada powierzchni 202 tysięcy mkw. Wykonano również 46 proc. wykopów o objętości 135 tysięcy metrów sześciennych oraz 43 proc. nasypów, które wyniosą łącznie 92 tysiące metrów sześciennych. Firma rozebrała także 80 proc. ogrodzeń i 60 procent barier zabezpieczających.

Największe wyzwanie

Najważniejszym elementem rozbudowy drogi S19 będzie nowa estakada w Nienadówce. Będzie miała 156 metrów długości i 15,5 metra szerokości, a powstanie 30 metrów od zabytkowego kościoła św. Bartłomieja Apostoła. Dla ochrony kościoła wykonawca zrezygnuje z walców wibracyjnych i zamontuje na estakadzie przezroczyste ekrany.

reklama

Nowy obiekt będzie wyposażony w dwa pasy ruchu o szerokości 3,50 m każdy oraz pas awaryjny o szerokości 2,5 m. Zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa, na zewnętrznej krawędzi obiektu (od strony przeciwnej do istniejącego mostu) powstanie przeźroczysty ekran przeciwhałasowy o wysokości 5 m, który będzie chronił okolicznych mieszkańców przed nadmiernym hałasem

- informuje Joanna Rarus z GDDKiA.

Nowe obiekty inżynieryjne i ochrona środowiska

Wykonawca wybuduje też 15 przepustów i 5 wiaduktów drogowych. Obecnie prace trwają na 12 z 20 obiektów.

reklama

Plan rozbudowy S19 obejmie także elementy ochrony środowiska: cztery przejścia dla zwierząt średnich, cztery dla małych, osiem dla płazów oraz ponad 2,7 kilometra ekranów akustycznych.


fot. GDDKiA

Zmiany dla kierowców

Po rozbudowie droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność to 11,5 t/oś. Inwestycja realizowana jest na terenie powiatu rzeszowskiego (gmina Sokołów Małopolski i gmina Trzebownisko) i łańcuckiego (gmina Czarna), w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącej, pierwszej jezdni drogi ekspresowej. Na początkowym odcinku po zachodniej stronie, a od Stobiernej do Jasionki po wschodniej

reklama

- wyjaśnia Rarus.

Kierowcy zyskają też lepszy dostęp do infrastruktury. Wykonawca rozbuduje MOP Stobierna w kierunku Lublina o stację paliw i obiekty gastronomiczno-handlowe. Istniejąca stacja benzynowa w Stobiernej uzyska bezpośrednie połączenie z S19, co ułatwi tankowanie podróżnym jadącym od strony Lublina do Rzeszowa.

 

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama