reklama
reklama

Efektowne niebo nad Rzeszowem. Świetlny spektakl na początek roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Nadesłane

Efektowne niebo nad Rzeszowem. Świetlny spektakl na początek roku [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Zorza polarna nad Rzeszowem widziana w nowy rok. | foto Nadesłane

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości1 stycznia nad Rzeszowem obserwowaliśmy efektowną grę świetlną. Południowa Polska obserwowała wczorajszej nocy piękną zorzę. W mediach społecznościowych pojawiło się sporo zdjęć, otrzymaliśmy je także od naszych czytelników.
reklama

W nocy z 1 na 2 stycznia na niebie obserwowaliśmy efektowne zjawisko. Barwny spektakl można było oglądać zwłaszcza w południowej części kraju. W mediach społecznościowych pojawiło się sporo zdjęć - z Podhala, Lublina, Krakowa, a także Podkarpacia i samego Rzeszowa. 

Rozwiń

Widowiskowy początek 2025 roku

W samym Rzeszowie obserwowaliśmy piękne niebo. Malowniczy zachód słońca przyciągał uwagę pieszych. Otrzymaliśmy kilka zdjęć od czytelników, które publikujemy poniżej. Dziękujemy!

fot. czytelniczka Patrycja

reklama

fot. czytelnik Sławomir , czytelniczka Aleksandra.

Są to zdjęcia przedstawiające zorzę polarną nad Rzeszowem. Trzeba przyznać, że wygląda to naprawdę okazale. 

Zorza polarna 

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na południowej, to spektakularne zjawisko świetlne na nocnym niebie, które powstaje w wyniku interakcji cząstek naładowanych ze Słońca z ziemską atmosferą i polem magnetycznym.

Jak powstaje? Na powierzchni Słońca dochodzi do wybuchów, zwanych rozbłyskami słonecznymi (flares), oraz wyrzutów masy koronalnej. W wyniku tych zdarzeń w przestrzeń kosmiczną emitowane są naładowane cząstki, głównie protony i elektrony. Tworzą one wiatr słoneczny, który przemieszcza się w kierunku Ziemi.

reklama

Naładowane cząstki wchodzą w atmosferę w okolicach biegunów magnetycznych. Kolizje cząstek wiatru słonecznego z atomami i cząsteczkami gazów atmosferycznych (tlenu i azotu) powodują emisję światła.

Kolory zorzy

Zielony to najczęstszy kolor zorzy. Powstaje w wyniku interakcji z atomami tlenu na wysokości około 100-200 km. Rzadszy, czerwony, pojawia się na większych wysokościach (ponad 200 km) w wyniku zderzeń z tlenem. Fioletowy i różowy powstają przy udziale cząsteczek azotu na niższych wysokościach., a niebieski przez zderzenia z cząsteczkami azotu również mogą generować niebieskie światło.

reklama

Zorza jest najlepiej widoczna zimą, kiedy noce są dłuższe i ciemniejsze. To fascynujące zjawisko, będące wynikiem harmonijnej współpracy kosmicznych i ziemskich sił!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama