reklama

Dzieci czekają, miejsc brakuje. Dramatyczna sytuacja w pieczy zastępczej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat rzeszowski

Dzieci czekają, miejsc brakuje. Dramatyczna sytuacja w pieczy zastępczej - Zdjęcie główne

Brak miejsc w pieczy zastępczej | foto Powiat rzeszowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDramatyczna sytuacja w pieczy zastępczej dotyczy całego kraju, w tym także powiatu rzeszowskiego. W domach dziecka i rodzinach zastępczych brakuje miejsca. Należy działać jak najszybciej!
reklama

W całym kraju, w tym także na terenie województwa Podkarpackiego dramatycznie brakuje rodzin zastępczych i miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Alarmujące statystyki pokazują, że w wielu regionach dzieci muszą czekać tygodniami, a nawet miesiącami, na umieszczenie w odpowiednim miejscu. Niektóre są rozwożone setki kilometrów od rodzinnego domu, inne lądują tymczasowo w szpitalach czy izbach przyjęć, bo po prostu nie ma dla nich miejsca. Sytuacja osiąga punkt krytyczny i wymaga natychmiastowych działań – zarówno systemowych, jak i lokalnych. To nie tylko kwestia organizacyjna, ale przede wszystkim – dramat tysięcy dzieci, które potrzebują opieki, miłości i poczucia bezpieczeństwa.

Miłość nie zna DNA

Jak poinformował sam powiat rzeszowski, właśnie rozpoczyna kampanię informacyjną pn. "Miłość nie zna DNA" mającą zachęcić potencjalnych kandydatów do tworzenia rodzin zastępczych.

reklama


Zarówno w skalipowiatu jak i całej Polski pogorszyła się sytuacja związana z umieszczeniem dzieci w pieczy zastępczej. Wyczerpana jest liczba miejsc zarówno w placówkach wychowawczych jak i rodzinach zastępczych.

– informuje Agnieszka Gabrowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Rzeszowie.


Dzieci jednak muszą mieć zapewniony dach nad głową i bezpieczeństwo.

Czym jest piecza zastępcza?


Piecza jest sprawowana zarówno w formie rodzinnej (czyli różnego rodzaju rodziny zastępcze: rodziny zastępcze spokrewnione, rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe, rodzinne domy dziecka), jak również instytucjonalnej: placówki opiekuńczo- wychowawcze.

reklama

Jednym z głównych celów pieczy zastępczej, wspieranego przez instytucje, jest dążenie do powrotu dziecka do rodziny biologicznej, jeśli tylko jest to możliwe i bezpieczne.

Dramatyczna sytuacja


Na koniec grudnia 2024 roku w powiecie rzeszowskim funkcjonowały łącznie 53 rodziny zastępcze, które zapewniały opiekę 77 dzieciom. Wśród nich były cztery rodzinne domy dziecka, w których przebywało 16 wychowanków, 19 rodzin zastępczych niezawodowych (26 dzieci) oraz 30 rodzin zastępczych spokrewnionych (35 dzieci).


Na terenie powiatu działają również trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze: Dom dla Dzieci i Młodzieży „Przystań” w Tyczynie, Dom Opatrzności dla Dzieci i Młodzieży w Łące oraz Dom dla Dzieci i Młodzieży „Nadzieja” w Łące. Łącznie oferują one jedynie 42 miejsca dla dzieci pozbawionych opieki rodziców. Mimo wysiłków instytucji, liczba dostępnych rodzin i miejsc w placówkach nie odpowiada realnym potrzebom, co stawia system pieczy zastępczej w regionie w trudnej, a miejscami krytycznej sytuacji.

reklama

Pomoc dla rodzin zastępczych


Rodziny zastępcze otrzymują pomoc prawną i psychologiczną, a także fachowe poradnictwo w codziennych wyzwaniach związanych z opieką nad dziećmi. Kluczową rolę pełnią koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, którzy pozostają w stałym kontakcie z rodzinami.


Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) wspiera osoby sprawujące pieczę zastępczą w realizacji ich najważniejszych obowiązków – takich jak zapewnienie dzieciom bezpiecznego i sprzyjającego rozwojowi środowiska, wspieranie ich w nauce i leczeniu, a także utrzymywanie kontaktów dzieci z biologicznymi rodzicami i bliskimi.

reklama


Choć system wsparcia działa, to bez zwiększenia liczby rodzin zastępczych i realnych działań systemowych – nie zaspokoi on rosnących potrzeb dzieci pozbawionych opieki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo